Nowy numer 49/2020 Archiwum

Sto tysięcy za Kościuszkę

Książka należąca niegdyś do Tadeusza Kościuszki, będzie licytowana na aukcji antykwarycznej. Na sprzedaż wystawiono również inne cenne książki, rękopisy i mapy.

Aukcja antykwaryczna Antykwariatu Wójtowicz rozpocznie się w sobotę 8 listopada o godz. 11., w krakowskim Domu Polonii (Rynek Główny 14).

- Wśród innych starodruków będziemy licytowali egzemplarz wydanego w Krakowie w 1613 r. „Zielnika” Szymona Syreniusza. Dzieło to samo w sobie jest rzadkie. Ten egzemplarz jest jednak szczególny, należał bowiem niegdyś do Tadeusza Kościuszki - poinformował antykwariusz Piotr Wójtowicz.

- W książce znajdują się odręczne wpisy Kościuszki. Przyszły Naczelnik powstania z 1794 r. był niegdyś bibliotekarzem warszawskiej Szkoły Rycerskiej. Otrzymał od króla przywilej wybrania sobie z biblioteki jednej książki. Wybrał Syreniusza - dodał P. Wójtowicz.

„Zielnik” wyceniono na 100 tys. zł. Na aukcji nie zabraknie również innych cennych książek.

Na 12 tys. zł wyceniono wydane w 1611 r. w Krakowie dzieło Marcina Kromera „O sprawach, dzieiach y wszystkich inszych potocznościach Koronnych Polskich".

Co najmniej 5 tys. zł musi z kolei zapłacić chętny za „Żywoty świętych” ks. Piotra Skargi, wytłoczone w 1598 r. w krakowskiej drukarni Piotrowczyka.

Będą również licytowane rękopisy listów m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Władysława Reymonta i Stanisława Wyspiańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama