Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
krakow.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji krakowskiej → Malachitowe drzwi katedry wawelskiej

Malachitowe drzwi katedry wawelskiej przejdź do galerii

Główne drzwi do katedry nabrały zielonkawego koloru. Powrócono w ten sposób do kolorystyki sprzed wieków.

 
Turyści są zdziwieni nową kolorystyką drzwi katedralnych Miłosz Kluba /Foto Gość

Odnowione drzwi zamontowano w nocy z 6 na 7 listopada. Na razie ich wygląd zdziwił nieco krakowian przychodzących tu na poranną Mszę św. oraz turystów.

- Chyba macie tu duże zanieczyszczenie powietrza, skoro nawet drzwi do katedry zaśniedziały - powiedziała  Joanna Mika z Gdańska.

- To powrót do kolorystyki, jaką drzwi katedralne z XIV stulecia miały przed wiekami. Kolor malachitowy już w ub. roku powrócił na drzwi katedry od strony południowej - uspokaja ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

Od ponad 200 lat obite blachą drewniane drzwi do katedry miały kolor czarny. Pierwotny, malachitowy kolor odnaleziono w trakcie badań konserwatorskich.

- Opinie konserwatorów spowodowały, że powróciliśmy do niego – powiedział ks. Sochacki.

Badania konserwatorskie rozpoczęto trzy lata temu. Dr inż. Elżbieta Nosek z Akademii Górniczo-Hutniczej, znawczyni dawnych przedmiotów metalowych, badała stan blach. Starano się m. in. ustalić jaka ich cześć pochodzi z okresu średniowiecza. Konserwator Wiesława Stefańska zajmowała się z kolei szczegółową dokumentacją oraz badaniem warstw malarskich i drewna.

Drzwi mają kilka metrów wysokości. Na blasze wśród rozet, gwiazd i ćwieków, umieszczono wielokrotnie monogram króla Kazimierza Wielkiego, literę K ozdobioną koroną.

Konserwacją drzwi katedralnych, dofinansowywaną przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, zajmowała się renomowana firma Romana Bobickiego. Drzwi zostały rozebrane na poszczególne elementy i były konserwowane osobno. Drewno zabezpieczono przed działaniem drewnojadów, blachę pokryto zaś powłoką, która zabezpieczy ją co najmniej na kolejne pół wieku.

By uzyskać zielonkawy odcień kolorystyczny, do farby dodano sproszkowanego malachitu, kamienia o zielonkawej barwie.

- Cieszy nas, że tegoroczny rok jubileuszowy 650-lecia konsekracji katedry, będziemy kończyć już z jej odnowionym wejściem, w barwie, którą miało przez kilka wieków - przyznał proboszcz katedry wawelskiej.

 

« ‹ 1 › »
Drzwi katedry wawelskiej zmieniły kolor

WIARA.PL DODANE 07.11.2014 AKTUALIZACJA 08.11.2014

Drzwi katedry wawelskiej zmieniły kolor

​Główne drzwi do katedry wawelskiej zmieniły po konserwacji kolor. Przez 200 lat były czarne. Teraz wróciły do dawnego zielonkawego koloru malachitu. Zdjęcia: Adam Wojnar.  
oceń artykuł Pobieranie..

Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

publikacja 07.11.2014 11:35

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KATEDRA WAWELSKA
  • KOŚCIOŁY KRAKOWA
  • KRAKÓW
  • MAŁOPOLSKA

Polecane w subskrypcji

  • Demokracja, elity i prezydent-elekt
    • Jacek Wojtysiak
    Demokracja, elity i prezydent-elekt
  • Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X