Nowy numer 25/2018 Archiwum

Śladami Kurierów Tatrzańskich przejdź do galerii

Anna Rzepka, córka legendarnego Kuriera Tatrzańskiego Stanisława Frączystego, opowiadała góralskiej młodzieży o jego działalności.

A. Rzepka została zaproszona do Zespołu Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem z okazji obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości. - Bardzo dziękuję za zaproszenie, jest mi niezmiernie miło podzielić się z wami kilkoma opowieściami o działalności konspiracyjnej mojego taty - zaznaczyła.

Spotkanie z nią było poprzedzone prezentacją zdjęć S. Frączystego. Dzieci mogły zobaczyć m.in. wizytę kuriera w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

S. Frączysty ma na swoim koncie bardzo wiele udanych akcji przeprowadzenia różnych osobistości na szlaku z Chochołowa do Budapesztu, wśród nich m.in. gen. Edwarda Rydza-Śmigłego.

- Tata dostał wiadomość, że będzie przeprowadzał ważną postać.Niby pana profesora. Nigdy mu nie powiedziano, że chodzi o generała Rydza-Śmigłego. Tata jednak rozpoznał go w punkcie kontrolnym w Chochołowie, gdzie był krótki odpoczynek - opowiadała A. Rzepka.

Za działalność konspiracyjną S. Frączysty został aresztowany i skierowany przez Niemców do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie przeprowadzane były na nim eksperymenty medyczne.

Jego numer obozowy to 27235. W 2006 roku S. Frączysty był wśród 32 byłych więźniów, którzy spotkali się pod Ścianą Śmierci w byłym obozie Auschwitz z papieżem Benedyktem XVI.

W programie obchodów Święta Niepodległości w cichowiańskiej placówce znalazły się jeszcze Apel Poległych, przeprowadzony przez grupę harcerzy pod wodzą ks. katechety Przemysława Ciosa, oraz spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma