Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił odnowiony, monumentalny ołtarz oraz nowe tabernakulum w bazylice Bożego Ciała. Renowacja zabytku trwała 4 lata.
- Z głęboką wiarą podjęliście się odnowy tego wspaniałego zabytku, jakim jest XVII-wieczna nastawa ołtarza, która przedstawia tajemnicę Zbawiciela obecnego w Eucharystii. Tajemnicę Bożego Ciała. Niech Pan przyjmie wasz wysiłek - mówił 8 listopada podczas uroczystości kard. Dziwisz.
W homilii metropolita przypominał mieszkańcom parafii Bożego Ciała o tym, jak ważna w życiu każdego człowieka jest prawdziwa miłość, wypływająca z naśladowania Jezusa i miłości Boga do całej ludzkości. - Nowe przykazanie miłości Boga i człowieka to testament Mistrza z Nazaretu, który ma łączyć Jego uczniów. Miłość to odpowiedź na dobro, jakiego człowiek doświadcza od Boga, a pełnia Jego miłości wyraziła się w tym, że Bóg dał nam swego Syna, a On z miłości do Ojca odkupił nas na krzyżu. Całym swoim życiem uczy nas, czym jest najgłębsza miłość wzajemna. Ona domaga się przyjęcia daru i odpowiedzi wobec drugiego człowieka - tłumaczył kard. Dziwisz. Jak zaznaczył, warunkiem takiej miłości jest oddanie życia Jezusowi i przyjaźń z Nim, to znaczy przyjęcie reguły Jego życia i Jego przykazań. - Miłość wzajemna to umywanie nóg, służba drugiemu człowiekowi. Nie ma innej drogi w małżeństwie, rodzinie, życiu społecznym, gospodarczym niż naśladowanie Syna Bożego, bo Jego życie było objawieniem miłości Ojca - podkreślał metropolita, dodając, że miłość objawiła się również na krakowskim Kazimierzu i stała się fundamentem wspólnoty parafialnej, która powstała tu w pierwszej połowie XIV wieku. - Miłość wzajemna stała się tu podstawą życia społecznego. Impuls do jeszcze większego wzrostu dostała, gdy na Kazimierzu pojawili się kanonicy regularni, którzy zostali duszpasterzami wspólnoty i zaczęli budować parafię w oparciu w regułę św. Augustyna, inspirując ludzi do naśladowania Jezusa. Ze szkoły tej duchowości wyrósł m.in. św. Stanisław Kazimierczyk - przypominał kardynał. - Ta wspaniała świątynia z pięknym ołtarzem jest znakiem jedności i miłości, znakiem miłości do Chrystusa ludzi, którzy żyją w XXI wieku. Niech ten kościół będzie dla wszystkich znakiem miłości, jaką Chrystus zostawił w wieczerniku, i którą wy żyjecie - prosił parafian zebranych na Eucharystii kard. Dziwisz.
Zakończenie prac renowacyjnych ołtarza zbiegło się z 20. rocznicą rozpoczęcia prac renowacyjnych w bazylice. - Przez te wszystkie lata odnowiony został dach z wieżą, ściany zewnętrzne, kaplica Zwiastowania i kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, stalle, organy, ołtarz św. Stanisława Kazimierczyka, a teraz ołtarz główny - wylicza ks. Piotr Walczak, proboszcz parafii. Jak tłumaczy, w monumentalnym, mierzącym ok. 22 m wysokości i ok. 10 m szerokości ołtarzu, nic nie zostało wymienione. - Zabezpieczone zostały wszystkie jego części uszkodzone przez drewnojady, szczeliny zostały wypełnione żywicą, która da ołtarzowi trwałość na długie lata. Jego część została także ponownie przezłocona, choć niektóre ozdoby nie wymagały tych zabiegów. Odnowiony został również znajdujący się w ołtarzu obraz przedstawiający Boże Narodzenie - opowiada ks. Walczak, dodając, że ogromnie cieszy się z renowacji, bo to inwestycja dla przyszłych pokoleń.
- Coś pięknego! Niesamowicie piękny ołtarz. Wspaniały po prostu! - mówili po uroczystości wzruszeni parafianie. - On jednak nie dla nas, ale na chwałę Boga - zauważa pani Maria, jedna z mieszkanek parafii.
Koszt renowacji wyniósł 4,5 mln zł, z czego 4 mln zł pokrył Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.