Nowy numer 48/2020 Archiwum

Znani w słowniku ujęci przejdź do galerii

Księża, sportowcy, nauczyciele, dziennikarze znaleźli się w trzecim tomie słownika biograficznego "Podhalanie", którego promocja odbyła się 15 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

- Z uwagi na miejsce, w którym powstał słownik, można odnieść wrażenie, że przeważają w nim mieszkańcy Skalnego Podhala oraz Miasta, jak zwykliśmy nazywać Nowy Targ - mówiła Elżbieta Chodurska, redaktor publikacji. Wraz z nią słownik współtworzył prof. Zbigniew Judycki.

Autorzy dziękowali wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i zgodzili się na publikacje swoich biogramów.

- Często informacje pozyskiwaliśmy w bezpośrednich rozmowach, przeprowadzając wywiady i sięgając do starych dokumentów. Odkopywaliśmy schowane na dnie szuflad i głęboko w pamięci fakty, doświadczenia i życiowe sukcesy. Zawsze były to dla nas ważne i niezapomniane chwile. Mam nadzieję, że zebrane informacje pozostaną w dobrej pamięci następnego pokolenia - mówiła E. Chodurska.

Spotkanie promocyjne prowadziły Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i Anna Zadziorko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach. B. Gąsienica zapytała redaktorów, czy zdarzało im się coś skracać biogramy znanych Podhalan.

- Może skracać nie, ale po prostu zupełnie usunąć niektóre ich wypowiedzi. Jeden z naszych bohaterów w odpowiedzi na pytanie o hobby i pasje wpisał, pewnie z wielkim poczuciem humoru, "cudze żony" - opowiadał prof. Judycki.

Przy okazji nowego, trzeciego wydania słownika "Podhalanie" promowane było też inne wydawnictwo. "Dzień Pierwszy. Wspomnienia" - to książka, w której znani Polacy i osobowości ze świata polityki (m.in. Michaił Gorbaczow) wspominają, gdzie zastał ich dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Najnowsze wydanie słownika "Podhalanie" zawiera kilkaset biogramów znanych górali, ale także osób z Podhalem, Spiszem i Orawą związanych. Są tam dziennikarze, ludzie kultury, sportowcy, samorządowcy. Nie brakuje także kapłanów. Słownik będzie można nabyć w podhalańskich księgarniach i poprzez wydawnictwo Regle.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama