Trwają wybory samorządowe. Zakończą się o godz. 21.
Małopolanie wybiorą w głosowaniu prezydenta Krakowa, burmistrzów miast, wójtów gmin wiejskich oraz radnych: miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Do czasu zakończenia wyborów trwa cisza wyborcza. Możliwe jest jednak podawanie informacji o frekwencji wyborczej oraz ewentualnych incydentach zakłócających przebieg wyborów.
Państwowa Komisja Wyborcza poda o godz. 13.30 stan frekwencji wyborczej z godz. 12. Podane będą wówczas m. in. dane o frekwencji wyborczej w Krakowie. Kolejny komunikat zostanie ogłoszony o godz. 19. z danymi frekwencyjnymi z godz. 17.30. O godz. 21.45 odbędzie się powyborcza konferencja prasowa PKW. W nocy zostaną podane nieoficjalne dane cząstkowe o wyniku wyborów m. in. w głosowaniu na stanowisko prezydenta Krakowa.
Przed wybranymi lokalami wyborczymi będą wśród głosujących przeprowadzane również badania sondażowe. Ich wyniki zostaną podane w mediach po godz. 21.
Co ciekawe, w niektórych gminach Małopolski, głosowanie na wójtów będzie miało charakter plebiscytu. Ponieważ w każdej z nich zgłosił się tylko jeden kandydat, więc zostanie wybrany wówczas, gdy liczba głosów na tak, przekroczy liczbę głosów negatywnych.
W kilkudziesięciu gminach niektóre mandaty radnych zostaną, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, obsadzone bez głosowania. Stanie się tak wówczas, gdy dany kandydat, poparty przez 25 osób, nie ma kontrkandydata. W jednej z gmin w powiecie wadowickim, aż 12 radnych zdobędzie mandaty w ten sposób. Głosowanie odbędzie się zaś w przypadku 3 miejsc w radzie.
W gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców głosowanie na radnych po raz pierwszy odbywa się w okręgach jednomandatowych.
Ciekawostką małopolską jest również fakt, iż w Nowym Targu dwa lokale wyborcze mieszczą się w lokalach parafialnych: w sali świetlicy dla dzieci przy parafii św. Jana Pawła II i w stacji Caritas przy parafii św. Jadwigi Królowej.