Nowy numer 48/2020 Archiwum

PiS dobre w powiatach

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało dobre wyniki w wyborach do małopolskich rad powiatowych. To jednak wciąż dane nieoficjalne.

 

W Radzie Powiatu Krakowskiego będzie prawdopodobnie rządziła koalicja: PSL-PO-Porozumienie Podkrakowskie. W 29. osobowej radzie PSL może liczyć na 10 mandatów, PiS na 9, PO na 5, Porozumienie Podkrakowskie na 4, zaś Wspólnota Samorządowa na 1. PiS zwiększyła swój stan posiadania o 1 mandat a straciły: PO (5 mandatów), Porozumienie Podkrakowskie (4 mandaty) i Wspólnota Samorządowa (2 mandaty).

O prawdopodobnej koalicji zadecyduje jednak dobry wynik PSL, które w poprzednich wyborach samorządowych nie wystawiało kandydatów do rady Powiatu Krakowskiego oraz fakt, że Porozumienie Podkrakowskie które wprowadziło 4 radnych, jest de facto samorządową przybudówką PO.

W powiecie chrzanowskim PiS obsadzi prawdopodobnie 9 mandatów, PO 8, 3 mandaty weźmie grupa Wspólny Powiat Chrzanowski, zaś 3 kolejne mandaty inne komitety wyborców.

W Radzie Powiatu Myślenickiego prawdopodobnie porządzi PiS, dobierając sobie jakiegoś koalicjanta. Partia zdobyła bowiem 13 mandatów. 6 mandatów będzie miało Forum Ziemi Myślenickiej, zaś grupa Przyjazny Samorząd Terytorialny 3 mandaty, PO 2 mandaty, PO 2 mandaty i Solidarni Polacy 1 mandat.

W powiecie nowotarskim najwięcej, bo 11 mandatów do rady obsadzi prawdopodobnie PiS.

W liczącej 19 osób Radzie Powiatu Tatrzańskiego PiS obsadzi prawdopodobnie 9 mandatów, 6 mandatów obsadzi Jedność Tatrzańska, zaś grupy: PO, Twoje Zakopane, Tatrzański Klub Niezależnych i Tatrzańskie Przymierze po 1 mandacie.

W powiecie wadowickim PiS wziął 10 mandatów, zaś PSL 9. O tym, kto będzie rządził na tym szczeblu samorządu zadecydują decyzje koalicyjne grup: Nowoczesny Samorząd (4 mandaty), Wspólny Dom (2 mandaty) oraz PO (1 mandat) i Mieszkańcy Razem (1 mandat). Wśród radnych powiatu wadowickiego znalazła się m. in. Ewa Filipiak, burmistrz Wadowic, która w II turze wyborów będzie walczyła o reelekcję.

W powiecie wielickim PiS będzie rządziło samodzielnie. Zdobyło tu 13 mandatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama