Nowy numer 49/2020 Archiwum

Poprawki w protokołach

W Krakowie trwa ponowne liczenie głosów i sprawdzanie protokołów wyborczych.

Jak powiedział dziennikarzom przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Robert Jurga, problemem są błędy w rubrykach protokołów dotyczących kart ważnych, kart nieważnych i liczby osób, które odebrały karty do głosowania. - Nie jest to problem istotnych zmian w zakresie głosów ważnych oddanych na kandydatów - zaznaczył R. Jurga.

Opisane przez niego niezgodności dotyczą czterech z siedmiu okręgów wyborczych. - Skoro są rozbieżności między tym, co generuje system, a co udało nam się zliczyć za pomocą arkusza kalkulacyjnego, weryfikujemy te informacje sięgając do protokołów komisji obwodowych - mówił przewodniczący MKW.

Przekonywał, że mało prawdopodobne jest, że błąd popełnili członkowie komisji. Dane były bowiem wprowadzane dwa razy, przez dwie różne osoby. - Robimy wszystko, by wyniki były znane jeszcze dzisiaj - zapewnił.

Według nieoficjalnych obliczeń na mandaty krakowskich radnych w najbliższej kadencji będą mogli liczyć przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (19 mandatów), Platformy Obywatelskiej (18) oraz KWW Jacka Majchrowskiego.

Wśród radnych prawdopodobnie znajdą się m. in.:

Z Platformy Obywatelskiej: Grzegorz Stawowy, Andrzej Hawranek, Dominik Jaśkowiec, Marta Patena, Bogusław Kośmider, Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska, Stanisław Zięba, Tomasz Urynowicz.

Z Prawa i Sprawiedliwości: Józef Pilch, Adam Kalita, Marek Lasota, Ryszard Kapuściński, Bolesław Kosior, Wojciech Kolarski, Małgorzata Popławska, Arkady Rzegocki, Agata Tatara, Mirosław Gilarski czy Krzysztof Durek.

Tymczasem PKW ogłosiła już oficjalne wyniki wyborów wójtów i burmistrzów. W części gmin wybrani oni zostali już w pierwszej turze wyborów:

  • Jordanów -  Iwona Bilska
  • Rabka Zdrój - Ewa Przybyło
  • Niepołomice - Roman Ptak
  • Chełmek - Andrzej Saternus
  • Libiąż - Jacek Latko
  • Gmina Babice - Radosław Warzecha
  • Gmina Spytkowice - Mariusz Krystian
  • Sucha Beskidzka - Stanisław Lichosyt
  • Gmina Dobra - Benedykt Węgrzyn
  • Gmina Niedźwiedź - Janusz Potaczek
  • Myślenice - Maciej Ostrowski
  • Wieliczka -  Artur Kozioł
  • Dobczyce -  Marcin Pawlak
  • Przeciszów - Bogdan Cuber
  • Mucharz - Wacław Wądolny
  • Tomice - Adam Kręcioch
  • Brzeźnica - Bogusław Antos
  • Wieprz - Małgorzaty Chrapek
  • Gmina Czernichów - Szymon Łytek
  • Igołomia-Wawrzeńczyce - Józef Rysak,
  • Kocmyrzów-Luborzyca - Marek Jamborski
  • Michałowice - Antoni Rumian
  • Świątniki Górne - Witold Słomka
  • Zabierzów - Elżbieta Burtan
  • Zielonki - Bogusław Król

Tam, gdzie żaden z kandydatów nie uzyskał poparcia przekraczającego 50 proc., 30 listopada odbędzie się druga tura wyborów, która zdecyduje o tym, kto przez najbliższe cztery lata będzie zarządzał gminami i miastami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama