Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przypomną niezłomnych

Trwa akcja przywracania pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. W ich intencji zostanie odprawiona Msza św. w bazylice Mariackiej.

Akcję „Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym bohaterom” zainicjowała m. in. Fundacja „Łączka” z Warszawy o Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego z Krakowa.

Zbierane są m. in. podpisy pod petycją do najwyższych władz Rzeczypospolitej, wzywającą je do umożliwienia dokończenia prac ekshumacyjnych na tzw. „Łączce” cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Chowani tam byli potajemnie m. in. żołnierze podziemia antykomunistycznego zamordowani przez komunistów. Autorzy petycji apelują również o umożliwienie pełnej identyfikacji odnalezionych szczątków przy pomocy badań DNA oraz budowę Panteonu Narodowego, gdzie pochowano by szczątki Żołnierzy Niezłomnych.

- Nasza akcja jest apolityczna. Idzie o odnalezienie w całym kraju miejsc pochówku i godnego upamiętnienia tych, którzy mieli być zapomniani i wyklęci - powiedział Dariusz Walusiak, reżyser dokumentalnych filmów historycznych, wspierający akcję „Wyklęci-Niezłomni”.

Formularz tekstu petycji można pobrać ze strony: http://www.fundacjalaczka.pl/petycja

Po podpisaniu należy go przesłać pod adresem: Fundacja „Łączka”, ul. Lechonia 9/1, 01-556 Warszawa.

- W niedzielę 30 listopada o godz. 17. zapraszamy do bazyliki Mariackiej na wypominkową Mszę św., za dusze Żołnierzy Wyklętych. W jej trakcie zostaną odczytane nazwiska i pseudonimy 100 żołnierzy, z podaniem okoliczności śmierci - poinformował D. Walusiak.

Głównym koncelebransem będzie o. Maciej Sadowski, redemptorysta. Swój udział w Mszy św. zapowiedzieli członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz chór z IV LO w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama