Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pisz pięknie - do świętego

Trwają zapisy do piątej edycji kaligraficznego "Listu do św. Mikołaja".

Najpierw jest zdziwienie - bo jak to możliwe, żeby pisać tak starannie, piórem, kiedy wszyscy piszą byle jak, długopisem, a dzieci, od najmłodszych lat, uczą się pisać na komputerze i klawiaturze telefonu? I jakim sposobem można opanować kreślenie różnych dziwnych znaków, zawijasów, wykrętasów, szlaczków?

Potem przychodzi zachwyt, bo dzieci odkrywają, że piękne pisanie może być świetną zabawą, a w dodatku starannie postawione litery cieszą oko i motywują do dalszych wysiłków.

Nagrodą za nie jest wspólne pisanie listu do św. biskupa z Miry, który krasnala w czerwonym płaszczu i z białą brodą w niczym nie przypomina. Radości - od czterech już lat - jest już wtedy co nie miara!

A skoro Adwent się zaczyna, to krakowska Szkoła Kaligrafii, Iluminatorstwa & Dziedzin Pokrewnych zaprasza na piątą odsłonę kaligraficznego "Listu do św. Mikołaja".

Od 1 do 6 grudnia Oddział dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1) znów wypełni się dziećmi ze szkół podstawowych, które pod okiem doświadczonych kaligrafów (m.in. Grzegorza Barasińskiego, współzałożyciela szkoły kaligrafii) zgłębiać będą tajniki pięknego pisania.

Podczas bezpłatnych 45-minutowych warsztatów uczniowie najpierw dowiedzą się o historii kaligrafii, spróbują własnych sił w pisaniu gęsim piórem, wysłuchają opowieści o prawdziwym świętym Mikołaju, a następnie dopiszą się do kilkudziesięciometrowego listu do świętego.

- Warsztaty pokazują m.in., że pismo nie jest jedynie narzędziem komunikacji, ale staje się świadectwem o nas samych, a zarazem śladem jaki pozostawiamy po sobie - mówi Grzegorz Barasiński.

Zajęcia - w dwóch salach - potrwają od 8.00 do 14.00. Po lekcji pisania na uczniów będzie czekać słodka niespodzianka, a chętni będą mogli kupić specjalne pióro do kaligrafii (by dalej ćwiczyć pisanie w domu).

Dla młodzieży, studentów i dorosłych szkoła kaligrafii organizuje też osobne zajęcia. Od 17.00 do 19.00 trwać będą warsztaty kaligraficzno-iluminatorskie oraz spotkania z osobami, które kaligrafią zajmują się zawodowo.

W tym czasie uczestnicy poznają tajniki pracy zarówno średniowiecznego skryby, jak i współczesnego kaligrafa i iluminatora, zobaczą wystawę prac Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, a przede wszystkim dowiedzą się więcej o świętym Mikołaju z Miry.

Zapisy na zajęcia poranne trwają pod numerem telefonu 785 895 850, a zapisy na zajęcia wieczorne prowadzone są drogą elektroniczną (biuro@kaligraf.eu). Akcji patronuje "Gość Krakowski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy