Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kino na dworcu

W budynku dawnego Dworca Głównego PKP w Krakowie powstanie kino z 10 salami.

Potwierdził to w rozmowie z Radiem Kraków Jarosław Bator, członek zarządu PKP. Kino w budynku dawnego dworca miało by zacząć działać w 2016 r. Nie ujawniono jeszcze, która sieć kinowa będzie prowadziła tu działalność.

Zabytkowy budynek kolejowego Dworca Głównego nie pełni już swych dawnych funkcji od początku marca bieżącego roku. Poczekalnie i kasy biletowe, zostały przeniesione wówczas do nowych pomieszczeń podziemnych.

Już wcześniej zastanawiano się nad tym, co mogłoby na nowo wypełnić budynek. Padały propozycje umieszczenia tu galerii sztuki współczesnej, muzeum techniki lub luksusowych restauracji. Miłośnicy kolei widzieli na dworcu ekspozycję dziejów kolejnictwa.

- Piękny, pałacowy budynek starego dworca, wzniesiony w połowie XIX w. wg projektu Petera Rosenbauma, byłby idealnym, naturalnym miejscem na multimedialne muzeum kolejnictwa, połączone jak to w takich przypadkach bywa z handlem książkami, filmami i pamiątkami oraz działalnością gastronomiczną dla zwiedzających. Mogli by go odwiedzać zaś nie tylko pasjonaci historii kolei lecz także krakowianie, turyści, no i pasażerowie czekający w Krakowie na przesiadkę - powiedział inż. Piotr Kumelowski z Nowego Jorku, miłośnik kolejnictwa, krakowianin z pochodzenia.

Władze kolejowe postawiły jednak na kino. Już w trakcie zamykania starego dworca trwały rozmowy z zarządami sieci dużych kin: Cinema City, Helios i Multikino.

Problemem był jednak nie tylko wybór rodzaju działalności. Na to, co ostatecznie znajdzie się w gmachu starego dworca, ma bowiem duży wpływ wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski. Budynek jest bowiem wpisany do rejestru zabytków i wszelkie przebudowy lub sposób użytkowania, muszą być zatwierdzone przez konserwatora. Ten miał zaś wstępnie zaakceptować proponowany przez kolejarzy projekt zagospodarowania wnętrza dworca. Zaplanowano m. in. wyeksponowanie nie używanych od dawna zabytkowych kas dworcowych. Miały by być przekształcone w kasy kinowe.

Jan Janczykowski był dzisiaj poza Krakowem, więc nie udało nam się potwierdzić szczegółów tej informacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama