Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dzieci są skarbem rodziny

W pierwszą niedzielę Adwentu - 30 listopada - rozpoczęło się 21. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

To największa ogólnopolska akcja Caritas, której hasłem w tym roku są słowa "Dziecko sercem rodziny".

- Podczas trwania akcji Caritas rozprowadza w parafiach świece z logo Caritas, które rozjaśnią tysiące wigilijnych stołów w całej Polsce. Ich płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi dziećmi w kraju i na świecie - mówi Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

W Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom biorą udział prawie wszystkie parafie naszej archidiecezji - trafiło już do nich ponad 161 tys. małych i prawie 9,2 tys. dużych świec.

Można je będzie znaleźć w krakowskiej księgarni św. Stanisława (ul. Wiślna 12), w sklepie z dewocjonaliami "Dar Serca" przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a od 13 do 23 grudnia również na stoisku Caritas podczas kiermaszu adwentowego na Rynku Głównym.

- Mamy nadzieję, że z ofiar złożonych za świece uzyskamy około 850 tys. zł. Ok. 150 tys. zł pozostanie do dyspozycji parafii na pomoc potrzebującym rodzinom z ich terenu. 10 groszy z ofiary za każdą świecę przeznaczone zostanie na pomoc dzieciom spoza naszego kraju - tym razem uchodźcom z Syrii i Iraku - mówi ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas.

Dzieci są skarbem rodziny   W wigilijną akcję włączyć się może każdy z nas Materiały Caritas - Przypominając o tym, jak wielką wartością dla rodziny i społeczeństwa są dzieci, zbieramy pieniądze na pomoc najmłodszym z ubogich rodzin, świadczoną częściowo przez parafie, a częściowo przez krakowską Caritas. Dzięki ofiarom za świece będziemy mogli zorganizować przyszłoroczne ferie zimowe i akcję wakacyjną, a także dofinansować placówki dla dzieci, które prowadzimy - dodaje ks. Kordula.

Te placówki to m.in. świetlice środowiskowe, czyli ośrodki wsparcia dziennego, w których popołudniami dzieci mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje, a także twórczo i radośnie spędzić czas pod okiem dobrych pedagogów.

Pieniądze z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wykorzystywane są również podczas innych akcji, np. przygotowywania wyprawek przed rozpoczęciem roku szkolnego lub dożywiania dzieci w szkołach (miesięcznie na obiady dla dzieci w szkołach krakowska Caritas wydaje ok. 10 tys. zł).

Tegoroczna kampania po raz 15. ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

- Umieszczając na dużych świecach logo 25-lecia reaktywacji Caritas Archidiecezji Krakowskiej, już dziś rozpoczynamy obchody  jubileuszowego roku Caritas. Przez 12 miesięcy będziemy się starali prezentować swoją działalność, dziękując wszystkim wspierającym nas darczyńcom i wolontariuszom. Centralne uroczystości w naszej diecezji odbędą się podczas Tygodnia Miłosierdzia, czyli od 12 do 18 kwietnia 2015 r. - zapowiada Agnieszka Homan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama