Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sejmik już działa

Na pierwszej sesji małopolscy radni złożyli ślubowanie i wybrali zarząd województwa oraz prezydium sejmiku.

Nową kadencję sejmik województwa małopolskiego zainaugurował 29 listopada. Po złożeniu ślubowania radni przystąpili do wyborów prezydium sejmiku oraz Zarządu Województwa Małopolskiego.

W wyniku przeprowadzonych 16 listopada wyborów wśród 39 radnych (wszyscy byli obecni na pierwszej sesji) znalazło się 17 osób z Prawa i Sprawiedliwości, 14 z Platformy Obywatelskiej i 8 z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Choć PiS wygrał wybory, zdobywając najwięcej głosów, uzyskana liczba mandatów nie wystarczyła do samodzielnego rządzenia i najważniejsze funkcje w sejmiku podzieliła między siebie koalicja PO-PSL, dysponująca w sumie 22 głosami.

W rozpoczynającej się kadencji pracami sejmiku województwa małopolskiego będzie kierowała wybrana na przewodniczącą Urszula Nowogórska (jej kandydaturę zgłosiło PSL, a poparła PO), która tę funkcję pełniła już w latach 2006-2007.

- Swoją pracę postaram się wypełniać rzetelnie i sumiennie. Jesteśmy tu po to, aby dbać o rozwój naszej małej ojczyzny - mówiła chwilę po ogłoszeniu wyników głosowania. - Mam nadzieję, że jest to początek dobrej współpracy - zapewniła.

Wiceprzewodniczącymi sejmiku zostali Zdzisław Filip (PiS), Kazimierz Barczyk (PO, pełniący funkcję przewodniczącego w poprzedniej kadencji), oraz Grzegorz Lipiec (PO).

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami koalicyjnymi, rekomendacja kandydata na marszałka województwa przypadła Platformie Obywatelskiej. Na kolejną kadencję został na niego wybrany Marek Sowa. W głosowaniu 22 radnych poparło jego kandydaturę. Przeciw było 17.

Marek Sowa w zarządzie województwa pracuje od ośmiu lat. Marszałkiem był przez ostatnie cztery. Wcześniej był m.in. sołtysem Bobrka oraz radnym miejskim. Kierował też Agendą Zamiejscową Urzędu Województwa Małopolskiego w Oświęcimiu, a w latach 2003-2006 był zastępcą dyrektora kancelarii Zarządu.

- Proponuję na to stanowisko człowieka, który oprócz funkcji marszałka pełnił i nadal pełni wiele ważnych funkcji, m.in. w Związku Województw RP czy w gremiach dotyczących biznesu i przedsiębiorczości Małopolski - mówił Leszek Zegzda, który w imieniu PO przedstawił kandydaturę Marka Sowy na marszałka województwa.

Sam M. Sowa zapewnił: - Możecie przewidzieć, jaka będzie ta przyszła kadencja, bo jesteśmy ludźmi przewidywalnymi.

Zapowiedział również pracę ponad podziałami, która pozwoli zaspokoić "aspiracje, marzenia o rozwoju, o poprawie życia mieszkańców Małopolski".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama