Nowy numer 48/2020 Archiwum

Małopolanie znów wybierali

30 listopad, od 7.00 do 21.00, mieszkańcy wielu małopolskich miast i gmin wybierali swoje władze w drugiej turze wyborów samorządowych.

Jacek Majchrowski znów będzie rządził Krakowem. Wyniki badań sondażowych exit pools dają mu od  56 do ponad 61 proc. oddanych głosów. W II turze zmierzył sie z Markiem Lasotą, popieranym przez PiS, który wg sondażu Ipsos miał otrzymać ok. 44 proc. głosów.

Na terenie archidiecezji krakowskiej wybory odbywały się w niedzielę 30 listopada w 23 miejscowościach.

Od 7.00 na prezydenta, burmistrzów i wójtów głosowali mieszkańcy: Krakowa, Chrzanowa, Czarnego Dunajca, Gdowa, Krzeszowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Liszek, Łapsz Niżnych, Mogilan, Mszany Dolnej (miasta), Mszany Dolnej (gminy), Nowego Targu, Skawiny, Stryszowa, Sułkowic, Szaflar, Trzebini, Wadowic, Wiśniowej, Zakopanego, Zawoi i Zatora.

W tych miejscowościach bowiem, w I turze wyborów w dniu 16 listopada, żaden z kandydatów nie uzyskał dostatecznej większości głosów.

Głosowanie odbywało się w tych samych miejscach, w których oddawano głosy w I turze wyborów. Wybór jest tym razem łatwiejszy, gdyż na karcie wyborczej znajdują się jedynie dwa nazwiska kandydatów.

Głosowanie zakończyło się o godz. 21.Oficjalne wyniki wyborów zostaną podane  w poniedziałek.

Mimo mrozu i silnego, zimnego wiatru, frekwencja wyborcza była niezła. W całej Małopolsce do godz. 17.30 zdołało zagłosować 40,97 proc. uprawnionych, w Krakowie 32,43 proc. W Stryszowie frekwencja wyniosła ponad 50 proc. uprawnionych, w Łapszach Niżnych 44,09 proc., w mieście Mszana Dolna 40,89 proc., w gminie Mszana Dolna 42,44 proc., w Zakopanem 35,13 proc., w Nowym Targu 34,04 proc., w Szaflarach 33,46 proc. i w Czarnym Dunajcu 26,59 proc.

Do godz. 17. w wyborach na burmistrza Krzeszowic wzięło udział 31,51 uprawnionych, w Trzebini 28,42 proc. a w Chrzanowie zaledwie 20,84 proc.

Trwa liczenie głosów w obwodowych komisjach wyborczych. W Chrzanowie Marek Niechwiej, pokonał dotychczasowego burmistrza Ryszarda Kosowskiego. Wójtem Czarnego Dunajca będzie ponownie Józef Babicz. Wygrał z Tadeuszem Rafaczem, uzyskując 51,15 proc. głosów. Wójtem Gdowa po raz czwarty zostanie Zbigniew Wojas, który wygrał z Mirosławem Mrozowskim. W Kalwarii Zebrzydowskiej były burmistrz Augustyn Ormanty większością ok. 500 głosów pokonał obecnego burmistrza Zbigniewa Stradomskiego. W Krzeszowicach prowadzi Wacław Grzegorczyk przed dotychczasowym burmistrzem Czesławem Bartlem. 

W Lanckoronie Tadeusz Łopata, sołtys Izdebnika, pokonał Zofię Oszacką, którą dotąd sprawowała urząd wójta. W Łapszach Niżnych wygrał Jakub Jamróz uzyskując 51,97 proc. głosów i pokonując Pawła Dziubana. Burmistrzem miasta Mszana Dolna będzie Józef Kowalczyk, który uzyskał 59,48 proc. głosów, wygrywając z  dotychczasowym burmistrzem Tadeuszem Filipiakiem. W gminie Mszana Dolna natomiast, wójtem pozostanie na kolejną kadencję Bolesław Żaba. Pokonał byłego wójta Tadeusza Patalitę, uzyskując 62,12 proc. głosów. 

W Nowym Targu wybory burmistrzowskie wygrał Grzegorz Watycha. Pokonał dotychczasowego burmistrza Marka Fryźlewicza, uzyskując 64,02. proc. głosów. W Stryszowie triumfował dotychczasowy wójt Jan Wacławski, który sprawuje swą funkcję od 21 lat. Wygrał  z Szymonem Dumanem. Fotel burmistrza Sułkowic utrzymał Piotr Pułka, pokonując Artura Grabczyka. Wójtem Szaflar będzie Rafał Szkaradziński. Wygrał z dotychczasowym wójtem Stanisławem Ślimakiem, uzyskując 66,54 proc. głosów.

W Trzebini prowadzi były burmistrz Adam Adamczyk, przed obecnym burmistrzem Stanisławem Szczurkiem. W Wadowicach Mateusz Klinowski pokonał Ewę Filipiak, która była dotychczas burmistrzem. Wójtem Wiśniowej pozostanie Wiesław Stalmach, który wygrał z byłym wójtem Julianem Murzynem. W Zakopanem burmistrzem będzie Leszek Dorula. Wygrał z dotychczasowym burmistrzem Januszem Majchrem, uzyskując 56,91 proc. głosów. Burmistrzem Zatora będzie ponownie Zbigniew Biernat, który zaledwie 40 głosami pokonał swego kontrkandydata Szymona Matyję.  W gminie Zawoja Marcin Pająk pokonał Sławomira Hajnosa, uzyskując 58,72 proc. głosów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama