GN 47/2020 Archiwum

Co byłoby lżej na duszy

Góralski zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej świętuje 40-lecie działalności. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotni wieczór 29 listopada.

Zespół powstał w 1974 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej jako zespół dziecięcy. Obecnie jest to zespół młodzieżowo-dorosły skupiający około 40 osób. Zespół brał udział w kilku programach telewizyjnych. Koncertował zarówno w kraju, jak i wielu krajach europejskich. Może pochwalić się wieloma wyróżnieniami, m.in. dwiema złotymi ciupagami oraz jedną brązową zdobytymi na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Ziem Górskich w Zakopanem.

Zespół związany był bardzo z ks. prof. Józefem Tischnerem. - 1 czerwca 1980 r. rozpoczęła się nasza współpraca z ks. prof. Józefem Tischnerem, kiedy to wystąpiliśmy na 25-leciu jego kapłaństwa. Do Łopusznej zjeżdżali przyjaciele księdza z Włoch, Austrii, Niemiec, Francji i prawie zawsze zespół towarzyszył tym spotkaniom - wspominała Stanisława Szewczyk, kierownik zespołu (od samego początku).

Zespół uświetniał słynne Msze św. pod Turbaczem, które odprawiał ks. prof. Józef Tischner w okresie wakacyjnym. - Towarzyszyliśmy mu do samego końca. Nawet w czasie choroby odwiedzaliśmy go w domu, radując w ten sposób jego serce góralską nutą i śpiewem. Tej jego ukochanej muzyki góralskiej nie zabrakło również w czasie pogrzebu. Z bólem serca graliśmy i śpiewaliśmy jego ukochaną pieśń "Krywań" -  mówiła S. Szewczyk.

Na uroczystościach, które odbyły się w Gminnym Centrum Kultury, przybył ks. Kazimierz Foltyn, miejscowy proboszcz, i wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch. W programie jubileuszowych obchodów była też Msza św. w kościele parafialnym i modlitwa połączona ze złożeniem kwiatów na grobie ks. prof. Józefa Tischnera, który spoczywa na cmentarzu w Łopusznej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama