Nowy numer 25/2018 Archiwum

Chóralny Adwent

Trwa V Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Występuje 20 chórów z kilku krajów.

Przyjechały zespoły z Polski, Czech, Estonii, Łotwy, Republiki Południowej Afryki i Szwecji. - Celem naszej imprezy jest prezentacja chóralnej muzyki adwentowej i bożonarodzeniowej na wysokim poziomie artystycznym. Chóry zagraniczne wykonują niekiedy utwory, które są zupełnie nieznane w Polsce - mówi Maciej Przerwa, dyrektor artystyczny.

- Festiwal cieszy się zaś z roku na rok rosnącym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i chórów. W tym roku przyjechały w większości zespoły, które występują u nas pierwszy raz. Prócz krakowian i turystów z Polski na naszych koncertach nie brakuje miłośników muzyki chóralnej zza granicy. Informacje o festiwalu są bowiem zamieszczane w czasopismach muzycznych i turystycznych - dodaje M. Przerwa.

W sobotę 6 grudnia chórów można będzie posłuchać m.in. w trakcie przesłuchań konkursowych, które będą się odbywały od 10.30 do 12.30 i od g14.00 do 17.00 w kościele Świętych Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52 a). Wystąpią chóry mieszane, jednorodne, młodzieżowe, dziecięce i kameralne.

Oceni je międzynarodowe jury składające się z wytrawnych chórmistrzów. Przewodniczy mu dr Andrea Angelini z Włoch, dyrektor artystyczny chóru katedry w Rimini. W składzie jury znaleźli się również: Marcin Cmiel z Polski, dyrektor artystyczny Towarzystwa Śpiewaczego Lira w Warszawie, Julia Puczko-Kolesnik, profesor dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie, Thea Paluoja, wybitna dyrygentka choralna z Estonii i Saszo Tatarczevski z Macedonii, profesor Macedońskiej Akademii Muzycznej.

Chóry uczestniczące w festiwalu zaprezentują się także w trakcie koncertów w krakowskich świątyniach.

W sobotę 6 grudnia o godz. 19 odbędą się koncerty chóralne: „Światło i śpiew” w kościele św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) i „Śpiewanie po zmierzchu” w kościele Świętych Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52 a). Tego dnia koncert odbędzie się również o 19.15 w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (ul. Misjonarska 37).

W niedzielę 7 grudnia o 12.15 i 12.30 wybrane chóry uczestniczące w festiwalu będą śpiewały w trakcie Mszy św. odprawionych w kościołach: św. Katarzyny i Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tego samego dnia o 19.30 w bazylice mariackiej rozpocznie się koncert galowy festiwalu. Wystąpią m.in. chóry nagrodzone w poszczególnych kategoriach statuetkami Złotych Aniołów.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • alex
    06.12.2014 10:23
    A dlaczego pierwszy koncert odbędzie się 6 sierpnia? Autor informuje o imprezie z dużym wyprzedzeniem. Brawo! Ale niech w lipcu przypomni o tym!
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma