Nobliści i Janosik

Były utwory Wojtyły, Szymborskiej, nie zabrakło też gwarowych utworów Kazimierza Przerwy-Tetmajera. W Nowym Targu odbył się w niedzielę 7 grudnia 64. Salon Poezji. Gościem był nowotarski aktor Stanisław Jaskułka.

Za oknem miejskiego ratusza była straszna szaruga, ale za sprawą nowotarżanina Stanisława Jaskułki w środku panowała gorąca atmosfera. Aktorowi na pianinie akompaniowała żona Krystyna. On sam przygotował bogaty wachlarz utworów poetyckich. Byli Szymborska i Miłosz, ale też najpiękniejsze góralskie strofy, nawet te o Janosiku. Sala reprezentacyjna ratusza była wypełniona po brzegi.

Oprócz doznań artystycznych organizatorzy, czyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, wraz z zaprzyjaźnionym cukierniami przygotowali także ucztę dla podniebienia; nie brakło też kawy i herbaty.

Stanisław Jaskułka jest bardzo dobrze znany w Nowym Targu. To jego rodzinne miasto. Prowadzi tutaj wiele imprez, np. Jarmark Podhalański w wakacje czy zimowe zawody sportowe Związku Podhalan na Zadziale.

Aktor ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1971 r. Pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Występował w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. w "Plebanii", gdzie grał Zenka. Jest także aktorem dubbingowym. W 1989 roku odznaczony Srebrnym, a w 2005 Złotym Krzyżem Zasługi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..