Nowy numer 48/2021 Archiwum

Do orszaku 3 tygodnie!

6 stycznia Orszak Trzech Króli już po raz 5. przemaszeruje przez Kraków. Tego dnia pokłońmy się Panu!

W tym roku na wszystkich, którzy zdecydują się wyruszyć za gwiazdą betlejemską do żłóbka, by powitać Światłość Świata, czeka kilka nowości i niespodzianek.

Orszak, podzielony na trzy części: zieloną, czerwoną i niebieską, tradycyjnie wyruszy z trzech punktów miasta.

Człon zielony, symbolizujący Azję, swój początek będzie miał w nowym miejscu - na placu Sikorskiego. Start pochodu, na trasie którego harcować będzie Lajkonik, punktualnie o godz. 11 oznajmi dźwięk dalekowschodnich gongów. Orszakowi pielgrzymi przejdą ulicami Garncarską, Studencką, a następnie do kościoła św. Anny - w tym miejscu orszak skręci w Planty , w stronę ul. Szewskiej, a później maszeruje już prosto na Rynek. Na czele "zielonych" szedł będzie oddział Tatarów, a kolędowanie poprowadzi Krakowski Zespół Folklorystyczny z Mydlnik. Ci, którzy chcą iść tą trasą, przed orszakiem mogą najpierw uczestniczyć w Mszy św. odprawionej o godzinie 10 w dwóch kościołach - sióstr sercanek i św. Anny.

Orszak czerwony (europejski) wyruszy z Wawelu, po Mszy św. odprawionej o godz. 10. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz, który następnie powita króla "czerwonego" i jego dwór, a potem - jako gospodarz królewskiego wzgórza - poprowadzi go na Rynek Główny.

Na czele orszaku niebieskiego, który o godz. 11 wyruszy z placu Matejki, pójdzie król afrykański. Ten człon orszaku przejdzie ul. Floriańską, a pochód rozpocznie Msza św. o godz. 9.30 odprawiona w kościele św. Floriana.

- W ub. roku w krakowskich orszaku wzięło udział w sumie ok. 25 tys. osób, a scena była tak ustawiona, że tylko część z nich mogła widzieć, co się na niej dzieje. Dlatego tym razem finał orszaku odbędzie się pod Ratuszem. To właśnie tam przyjdą Trzej Królowie prowadzeni przez kardynała, by pokłonić się Świętej Rodzinie i Dzieciątku - opowiada Robert Kowalski, jeden z organizatorów orszaku.

Przed sceną na dwóch podwyższeniach, zostaną też przedstawione scenki jasełkowe. Tam też, w samo południe, usłyszymy prapremierowe wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży, jakie w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

Warto dodać, że w małych rycerzy i dwórki znów wcielą się uczniowie krakowskich szkół, w strażą orszaku będą ojcowie przebrani za pasterzy.

Orszak, jak co roku, będzie miał również wymiar charytatywny - na jego trasach będzie można wesprzeć Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzone przez braci kapucynów. Cały dochód z kwesty zostanie przeznaczony na dofinansowanie mieszkań wspieranych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama