Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nowy kanonik na Wawelu

Podczas ostatnich rorat do grona kapituły wawelskiej dołączył ks. prałat Zbigniew Rapacz, oficjał Sądu Metropolitalnego w Krakowie.

W Krakowskiej Kapitule Katedralnej zastąpił on bp Tadeusza Pieronka, który po ukończeniu 80 lat otrzymał status kanonika seniora.

Rankiem w Wigilię Bożego Narodzenia ks. Zbigniew Rapacz usłyszał od dziekana kapituły bp Jana Szkodonia słowa: "Na mocy władzy i rozporządzenia przewielebnego arcybiskupa Stanisława, za zgodą całej naszej przewielebnej Kapituły, wprowadzam cię w materialne i rzeczywiste posiadanie urzędu i godności kanonika gremialnego Kapituły Katedry Wawelskiej, powierzając ci duchową i doczesną posługę, z której, jak wiesz, w dzień sądu zdasz sprawę przed Panem. Oprócz tego polecam ci z jej owoców i dochodów udzielić tym, którym się to należy”.

Gremium, do którego uroczyście został włączony ks. Zbigniew Rapacz, to najstarsza kapituła w Polsce. Pierwsze dotyczące jej przekazy pochodzą już z przełomu XI i XII wieku. Została ona powołana w związku z budową nowej katedry na Wawelu za panowania Władysława Hermana.

Początkowo tworzyło ją 20 kanoników. Liczba ta zmieniała się w ciągu wieków i dziś jest ich 12 (nie licząc kanoników seniorów).

Ks. Zbigniew Rapacz na kapłana został wyświęcony w roku 1984. Posiada doktorat z teologii oraz tytuł magistra licencjata z prawa kanonicznego. Jest kapelanem ojca świętego (prałatem). Obecnie pracuje w krakowskiej kurii metropolitalnej jako wikariusz sądowy (oficjał Sądu Metropolitalnego). Mieszka na terenie parafii Wszystkich Świętych w Krakowie. Pomaga także w duszpasterstwie w bazylice Mariackiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL