Nowy numer 20/2024 Archiwum

Świątecznie i muzycznie pod Giewontem

Znane gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. zespół Zakopower, wystąpią na VI Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych, który w święta rusza w Zakopanem.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców i gości, którzy pod Tatrami spędzą świąteczny i noworoczny czas.

- Jak co roku umilą go niezwykłe koncerty z najpiękniejszymi góralskimi pastorałkami, a także tradycyjne polskie kolędy i współczesne kompozycje. W tych szczególnych chwilach z zadumą zatrzymujemy się przy żłóbku nowo narodzonej Bożej Dzieciny. Na nowo ożywają w nas wiara, nadzieja i miłość. Spędzamy ten czas z najbliższymi, a także pielęgnujemy nasze polskie i rodzinne tradycje - mówi Anna Kapierl-Semberecka z zakopiańskiego magistratu, który jest głównym organizatorem festiwalu. W tym roku muzycznej imprezie patronuje "Gość Niedzielny".

Święta Bożego Narodzenia mają wyjątkowy klimat w otoczeniu śnieżnego, górskiego krajobrazu i przy dźwiękach przepięknych polskich kolęd, a zwłaszcza góralskich pastorałek.

W tym roku z kolędowym repertuarem wystąpią m.in.: zespół Zakopower, Trebunie-Tutki, Hania Rybka, Jan Karpiel-Bułecka, Halina Jawor, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze "Turliki" oraz Tatrzański Chór Szumny. Zaplanowany został także specjalny kolędowy koncert dla najmłodszych połączony ze wspólnym śpiewaniem, które poprowadzi ludowa muzyka Harni wraz z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola w Poroninie.

Jeden z pierwszych koncertów odbędzie się już 27 grudnia o 18.00 w kościele św. Krzyża. Wystąpi tam zespół Trebunie-Tutki.

Głównym organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Zakopane z Wydziałem Kultury i Popularyzacji Zakopanego oraz tatrzańskie parafie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli arcybiskup metropolita gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak oraz arcybiskup metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.


Program festiwalu:

25 grudnia 2014 / czwartek – Boże Narodzenie, 12.00 - kościół pw. Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30

  • Msza św. z udziałem zespołu i koncert
  • Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze TURLIKI – chór i zespół kameralny

27 grudnia 2014 / sobota, 18.00 - kościół pw. Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30

  • Kolędy i pastorałki - Trebunie-Tutki i goście

4 stycznia 2015 / niedziela, 10.00 - kościół św. Antoniego, ul. Bulwary Słowackiego 33

  • Msza św. dla dzieci oraz koncert
  • Ludowa muzyka Harni oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Poroninie
  • "Pocierz u złóbka" – wspólne kolędowanie dla najmłodszych

6 stycznia 2015 / wtorek – Trzech Króli

  • 11.00 Msza św. w Kościele Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1
  • 12.00 Tatrzański Orszak Trzech Króli – przemarsz z kościoła na plac Niepodległości
  • 13.00 wspólne śpiewanie kolęd z zespołami regionalnymi
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy