Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dojrzewanie powołań

List ks. prof. Wojciecha Zyzaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, został odczytany 26 grudnia w parafiach archidiecezji krakowskiej.

"W oktawę uroczystości Bożego Narodzenia wpisane jest także rozpamiętywanie narodzin dla nieba. Nie jest to jednak forma zakłócenia świątecznej radości, lecz zaproszenie do głębszego jej przeżywania. Rozświetlone wystawy sklepowe mogą nas bowiem niejako zatrzymać w połowie drogi, na Polu Pasterzy, gdzie blask aniołów i dźwięk radosnego »gloria« kuszą swą nastrojowością. Któż jednak z nas wolałby tam pozostać i nie iść do szopy, gdzie leży nasz prawdziwy Skarb, »w stajni, w ubóstwie i chłodzie«, jak śpiewamy w jednej z kolęd?" - napisał rektor.

Podkreślił także, że od początku w "powołanie i misję Jezusa wpisany był krzyż" - co pozwala zrozumieć obchodzone dzień po Bożym Narodzeniu święto św. Szczepana, jednego z pierwszych męczenników.

"Liturgia dzisiejszego święta wzywa nas do przyjęcia na nowo naszego życia jako powołania, które jest darem Boga pragnącego, byśmy po radościach i smutkach tej ziemi doszli do szczęścia wiecznego. Chrystus w dzisiejszej Ewangelii zapowiada uczniom trudy i prześladowania, ale obiecuje również, że »kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony«" - wyjaśniał w swoim liście ks. prof. Zyzak.

Przytaczając wspomnienia św. Jana Pawła II dotyczące drogi do kapłaństwa, rektor papieskiej uczelni przypomniał, że życie każdego człowieka to powołanie nadające sens także pracy, cierpieniu i starości. Jak dodał, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie od początku swojego istnienia towarzyszy dojrzewaniu różnych powołań w Kościele.

"Niemal wszyscy księża diecezjalni i zakonni metropolii krakowskiej i kilku sąsiednich diecezji są naszymi absolwentami. Podobnie jest z siostrami zakonnymi i katechetami świeckimi. Ich ofiarna i kompetentna praca, za którą wszyscy jesteśmy wdzięczni, stanowi najlepsze świadectwo i reklamę naszej uczelni" - tłumaczył w liście.

Rektor UPJPII przypomniał także, że szeroką grupę studentów krakowskiego uniwersytetu stanowią świeccy kształcący się na kierunkach takich, jak: teologia, turystyka religijna, filozofia, historia, historia sztuki, ochrona dóbr kultury, turystyka historyczna, muzyka kościelna, archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, nauki o rodzinie oraz praca socjalna.

"Nasza uczelnia daje dyplomy uznawane w całym świecie, ale stara się też obok fachowej wiedzy i profesjonalizmu pomagać młodym ludziom, by »nie ponieśli szkody na duszy«" - zapewnił rektor.

W imieniu całej społeczności uniwersytetu ks. prof. Zyzak podziękował za modlitwę, dobre słowo i pomoc materialną oraz złożył noworoczne życzenia opieki Świętej Rodziny i odkrycia realizacji powołania, którym każdy został obdarzony przez Boga.

Zgodnie z tradycją, zebrana 26 grudnia składka ze wszystkich parafii archidiecezji zostanie przeznaczona na działanie i rozwój Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama