Nowy numer 37/2021 Archiwum

Prawosławne Boże Narodzenie

W zakopiańskim kościółku na Pęksowym Brzyzku odbędzie się nabożeństwo prawosławne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Od wielu lat nabożeństwu dla gości zza wschodniej granicy przewodniczy ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Podobnie będzie i w tym roku. Z podtrzymywania i prowadzenia nabożeństw cieszy się ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Świętej  Rodziny w Zakopanem i dziekan dekanatu zakopiańskiego, który administruje kościółkiem na Pęksowym Brzyzku. Przypomina on również, że w duchu ekumenicznym zgodę na odprawianie nabożeństwa prawosławnego w kościele katolickim wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Nabożeństwo rozpocznie się 7 stycznia o godz. 17.

Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia.

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.

Goście zza wschodniej granicy przybywają do Zakopanego drogą lądową, ale także wybierają transport lotniczy. Samoloty czarterowe lądują na lotnisku w słowackim Popradzie, które jest oddalone od stolicy polskich Tatr o zaledwie 60 km.

Również w Nowym Targu przebywa obecnie grupa Ukraińców polskiego pochodzenia. Do stolicy Podhala zaprosił ich ks. Piotr Worwa, pallotyn, który pochodzi z Nowego Targu, a na co dzień pracuje na Ukrainie. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama