Korony z głów!

6 stycznia rozśpiewane Orszaki Trzech Króli przejdą też przez Lanckoronę i Maków Podhalański.

- W makowskim domu kultury realizujemy nie tylko pomysły imprez dla dzieci i młodzieży, ale organizujemy też wydarzenia bliskie sercu każdego z nas. Braliśmy udział w Dniach Jana Pawła II, a rok temu po raz pierwszy w Orszaku Trzech Króli - mówi Iwona Staśkiewicz pracująca w Domu Kultury w Makowie Podhalańskim, odpowiedzialna za tegoroczny orszak.

- Tego dnia możemy być wszyscy razem, by zrobić coś dobrego oraz kolędować i zatrzymać się choć na kilka chwil w nieustannym pędzie codzienności. By pomyśleć, że święta Bożego Narodzenia to coś o wiele głębszego niż porządki i gotowanie - przekonuje.

Jak dodaje, bardzo chciałaby, by w orszaku udało się zebrać wszystkich mieszkańców Makowa i całej gminy. W tym roku powód jest podwójny i szczególny. We wrześniu w jednej z rodzin w Makowie urodziła się bowiem dziewczynka. - To także dla niej będziemy kolędować i kwestować. Lenka ma bowiem chore nóżki, przestały się rozwijać i może je stracić. By tak się nie stało, niezbędna jest operacja, której NFZ nie refunduje. Jej koszt to aż 600 tys. zł. Robimy co tylko się da, by wesprzeć jej rodziców, którzy walczą o zdrowie córki. By Lenka kiedyś mogła o własnych siłach pójść razem z nami w orszaku - opowiada Iwona Staśkiewicz, która choć sama od trzech walczy z ciężką chorobą, nie szczędzi sił, by działać dla innych ludzi i im pomagać.

Korony z głów!   w 2014 r. orszak w Makowie Podhalańskim odbył się wczesnym wieczorem, przy blasku księżyca i pochodni P. Woźniak Orszak Trzech Króli rozpocznie się po Mszy św. odprawionej w kościele Przemienienia Pańskiego o godz. 11. Z kościoła, prowadzony przez króla Heroda, Świętą Rodzinę i dzieci przebrane w stroje aniołków i pastuszków, wyruszy w stronę Rynku, gdzie będzie można obejrzeć wystawę szopek zgłoszonych do konkursu Babiogórskich Szopek Regionalnych. Tu także odbędzie się występ zespołu „Zbyrcok” połączony z kwesta dla Lenki.

- Bardzo rzadko wspomina się też ostatnio ważny fakt: Jan Paweł II zanim został papieżem odwiedzał Maków Podhalański, a podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski jego mieszkańcy przywieźli na krakowskie Błonia obraz Matki Boskiej Makowskiej, który został wtedy koronowany. Od tego momentu jest w naszym kościele i każdego dnia modlimy się przed nim - dodaje I. Staśkiewicz.

W Święto Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli po raz drugi przejdzie również przez piękną i malowniczo położona miejscowość  Lanckoronę. - To pomysł pani Katarzyny Łukasiewicz, radnej gminy, w który włączyła się także rada gminy oraz miejscowe szkoły - mówi Aneta Kurowska-Maj, odpowiedzialna za organizację lanckorońskiego orszaku. - Zapraszamy do udziału w nim wszystkich, którzy chcą razem z nami kolędować - dodaje.

Orszak rozpocznie się o 13.30, po Mszy św. odprawionej w kościele św. Jana Chrzciciela. Wyruszy w stronę lanckorońskiego Rynku, gdzie będzie można zobaczyć kolekcję szopek i gdzie zostanie odegrana scena jasełkowa przygotowana przez dzieci ze szkoły podstawowej, oraz scena bitwy pomiędzy aniołami i diabłami. - Trzech królowie jechać będą konno, a na rynku oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą Mu dary. Na rynku odbędzie się też występ orkiestry dętej - zachęca  Aneta Kurowska-Maj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..