Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pogrzeb ks. Stefana Ryłki

We czwartek 8 stycznia w Krakowie odbędzie się pogrzeb ks. Stefana Ryłki ze zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich. Zmarły 2 stycznia kapłan, był m. in. postulatorem w wielu procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o 10.30 wprowadzeniem trumny z ciałem zmarłego, do bazyliki Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26).

O 12.00 zostanie tam odprawiona Msza św. za duszę zmarłego kapłana. Ks. Ryłko zostanie pochowany o 13.30 na cmentarzu Rakowickim, w grobowcu Kanoników Regularnych Laterańskich.

Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Ks. Stefan Ryłko CRL urodził się 10 czerwca 1923 r.  w Ujsołach na Żywiecczyźnie. 20 lat później wstąpił do zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich. W 1949 r. otrzymał w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Stanisława Rosponda.

Był wybitnym znawcą prawa kanonicznego. Przez wiele lat pracował krakowskiej kurii metropolitalnej jako sędzia Sądu Metropolitalnego.

Jako prawnik i znawca spraw kanonizacyjnych był również kurialnym Referentem ds. procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Zajmował się także procesami beatyfikacyjnymi w archidiecezji lwowskiej.

Był wicepostulatorem w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II na szczeblu diecezjalnym.

Brał również czynny udział w prowadzeniu lub przygotowaniu procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych m. in. św. Stanisława Kazimierczyka, św. Jadwigi Królowej, św. Rafała Kalinowskiego, św. brata Alberta Chmielowskiego, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Anieli Salawy.

- Bez jego wielkiego znawstwa historii Kościoła w średniowieczu, znawstwa łaciny średniowiecznej, procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne niektórych osób, szczególnie św. Stanisława Kazimierczyka, jego konfratra z zakonu kanoników laterańskich, na pewno toczyły by się dłużej - powiedział Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki średniowiecznej i publicysta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy