Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Biało-czerwona nad Wawelem

Z wielką radością podpisałem (i zachęcam do tego wszystkich Czytelników) petycję w sprawie całorocznego wywieszania flag państwowych na Wawelu.

Z taką propozycją do 
Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki profesora Jana Ostrowskiego wystąpił przewodnik miejski po Krakowie, magister historii i europeistyki, muzyk Tomasz Darda.

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej (artykuł 7, ustęp 1, punkt 6) państwowe jednostki organizacyjne mają obowiązek wywieszania flag w dni uroczystości i świąt państwowych, nie istnieje jednak zakaz czynienia tego w inne dni roku.

Zgadzam się z argumentem autora petycji, że "miejsce takie jak Wawel, najważniejszy zespół zabytkowy w naszym państwie, powinno być przyozdobione barwami narodowymi przez cały rok - bez przerwy".

Wawel jest jednym z symboli naszej państwowości jako dawna siedziba monarchów, a w czasie zaborów miejsce pielgrzymek rodaków. Jako polskie Akropolis określił go Stanisław Wyspiański; fragmenty jego dramatów mają za scenerię właśnie królewską katedrę, "gdzie wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią, budowy tej częścią", zaś "tam pod sklepieniem zatrzymuje się myśl polska".

W pełni uzasadniona jest więc prośba, aby właśnie nad Wawelskim Wzgórzem przez cały rok dumnie powiewała biało-czerwona flaga, zwłaszcza że - jak słusznie zauważył Darda - "zwiedzający Kraków mają dziś większą szansę spotkać się z flagami innych państw niż Polska", a dodatku "na popularnych wystawach muzealnych można spotkać się z fotografiami Krakowa z powiewającymi nad nim flagami nazistowskich Niemiec w latach 1939-1945", co może dać milionom turystów fałszywy obraz miasta.

Każdą inicjatywę służącą pielęgnowaniu narodowych imponderabiliów witam z ogromną satysfakcją, ponieważ sam od wielu lat zabiegam o to, abyśmy zachowywali naszą tożsamość narodową i dumę z historycznego dziedzictwa I oraz II Rzeczypospolitej. Powiewająca cały rok nad Wawelem flaga państwowa znakomicie wpisuje się w ten sposób myślenia, w którym szacunek dla Ojczyzny chcemy wyrażać śmiało, mądrze i widocznie.


Internetową petycję można podpisać TUTAJ. Można tam zobaczyć m. in. wizualizację wzgórza wawelskiego z powiewająca nad zamkiem flagą Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama