Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie odcinka trasy S7 Rabka–Lubień. Gdy powstanie, mogą skończyć się gigantyczne korki na tym popularnym trakcie pod Tatry.
Okazuje się, że obietnice minister Elżbiety Bieńkowskiej złożone na spotkaniu w nowotarskim magistracie jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej nie były bez pokrycia. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, niemal jak prezent pod choinkę dla kierowców, GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonanie trzech odcinków nowej zakopianki w rejonie Rabka–Lubień.
– Do 12 lutego oczekujemy na składanie wniosków potencjalnych wykonawców, chodzi o odcinek I i III. O tydzień dłużej czekamy na oferty dotyczące budowy tunelu (to jest odcinek II). Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w I kwartale 2016 roku – mówi Halina Obara, naczelnik Wydziału Planowania z krakowskiego oddziału GDDKiA. Droga przebiegać będzie w nowym terenie, a więc jej budowa nie powinna być uciążliwa dla ruchu panującego na istniejącej trasie. – Całkowita długość nowego odcinka to ponad 16 km, w tym tunel pod Małym Luboniem będzie miał 2 km. Będzie to droga dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu w terenie górskim. Będą jej towarzyszyć ekrany akustyczne i zieleń osłonowa, kanalizacja deszczowa – informuje H. Obara. Według GDDKiA, droga będzie kosztować około 3 mld zł (wszystkie koszty wraz z dokumentacją i odszkodowaniami za grunty). Jej budowa zostanie dofinansowana z funduszy unijnych. Nowa zakopianka będzie bardzo różnorodną i malowniczą drogą ekspresową. By dostosować ją do warunków terenowych, inżynierowie aż połowę trasy głównej, czyli 8 km, zaprojektowali po wiaduktach, estakadach i mostach oraz we wspomnianym tunelu (będzie najdłuższy w Polsce). Tunel pod Małym Luboniem, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą z wyposażeniem, drążony będzie w niejednorodnych skałach fliszu karpackiego, poprzecinanych uskokami. W najwyższym punkcie od dna tunelu do wierzchołka góry będzie 107 metrów. Oprócz tunelu zaprojektowano 38 obiektów mostowych, w tym 10 mostów nad rzekami i potokami, pozostałe to wiadukty i łącznice. Dwa węzły drogowe: „Skomielna” i „Zabornia”, trzy MOP-y (miejsca obsługi podróżnych): w Lubniu, Krzeczowie i Zbójeckiej Górze oraz 25 km dróg dojazdowych obsługujących przyległe tereny. Najdłuższy wiadukt będzie miał około 992 m długości. Tym samym przybliża się oczekiwana przez wielu kierowców z różnych stron Polski, podróżujących zakopianką, perspektywa bezpieczniejszego i sprawniejszego podróżowania na Podhale, w Tatry i na południe Europy.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się