- Studiująca młodzież jest radością i pięknem Krakowa - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas corocznego spotkania Duszpasterstwa Akademickiego, które 14 stycznia wieczorem odbyło się w kolegiacie św. Anny.
Jak zauważył kardynał, Kraków to miasto akademickie, a także miasto świętych.
- Uczcie się tego świętego Kościoła w Krakowie - od świętej Królowej Jadwigi, świętych Stanisława, Jacka, Szymona z Lipnicy, Jana Kantego, Alberta, czy Jana Pawła II. Jan Paweł II zwracał się z szacunkiem do każdej kobiety i do każdego mężczyzny, bo widział obraz Boga w człowieku, dlatego i my pokażmy światu świętość Krakowa - prosił studentów metropolita krakowski dodając, by budowali też swoją osobowość we wspólnocie, w oparciu o Ewangelię i Kościół.
- Krakowowi i całej Polsce potrzeba bowiem młodzieży dojrzałej, aby przejęła w swoje ręce odpowiedzialność za przyszłe losy naszej ojczyzny i Kościoła - przekonywał kardynał.
Podziękował on również młodzieży akademickiej, że "upomniała się o ten Kraków świętych", tworząc Szpital Domowy.
- Kolejna część tej akcji to dobry sposób na odpowiednie przygotowanie Krakowa na przyjęcie młodzieży z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży. Uśmiechajcie się do tej młodzieży - mówił metropolita, życząc studentom krakowskiego duszpasterstwa akademickiego, by zawsze otwierali się na Boga.
Przypomniał też, że gdy tylko będą potrzebowali rozmowy, mogą prosić o nią swoich duszpasterzy, którzy zawsze mają być do ich dyspozycji.
Słów kardynała słuchało wielu młodych ludzi, którzy nie wyobrażali sobie, by mogło ich tu zabraknąć na spotkaniu z metropolitą krakowskim.
- Wiele złych chwil było w moim życiu, gdy nie wierzyłem w Boga. Po kilku latach stwierdziłem, że jeśli niewiara nie dała mi nic, a jedynie wszystko niszczyła wszystko na mojej drodze, to zobaczę jak moje życie się zmieni, gdy zacznę wierzyć. Tak więc jestem, wierzę, a moje życie zmieniło się diametralnie. Nawet zarażam tym innych, moich znajomych, którzy z jednej strony czasem nie lubią tego we mnie, a z drugiej podziwiają i dotrzymują mi kroku w życiu duchowym - opowiada Tomasz, student turystki. - Jest wielu wspaniałych ludzi w duszpasterstwie, przez całe życie nie spotkałem takich interesujących, pozytywnych ludzi, którzy wiele wnoszą w życie innych. Jestem z nimi już rok - dodaje.
Po oddaniu hołdu Dzieciątku Jezus i przełamaniu się opłatkiem - wszystkich ze wszystkimi - przyszedł też czas na radosne kolędowanie w wykonaniu wszystkich zebranych duszpasterstw: Duszpasterstwa Akademickiego "U Szczepana", Duszpasterstwa "U Dobrego" (z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza), DA św. Anny, DA "U Brata" (z parafii św. Brata Alberta), DA "Na miasteczku", DA Ojców Karmelitów Bosych "Karmel", Dominikańskiego Duszpasterstwa "Beczka" oraz Duszpasterstwa Franciszkańskiego.