Nowy numer 37/2021 Archiwum

Przekręt przy budowie tramwaju

Krakowska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie oszustwa, na którym MPK miało stracić kilkanaście milionów złotych.

Zakończone przez Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Krakowie śledztwo dotyczyło budowy linii tramwajowej od ronda Grzegórzeckiego do ul. Lipskiej.

Była to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w ostatnim czasie w Krakowie - w ramach tego projektu powstała m. in. estakada na ul. Nowohuckiej.

Jak informuje prokuratura, postępowanie dotyczyło m. in. "celowego stosowania tańszych materiałów konstrukcyjnych o parametrach technicznych niespełniających szczegółowych wymagań specyfikacji technicznych - wprowadzenie inwestora w błąd, co do parametrów technicznych użytych materiałów budowlanych i ich zgodności ze specyfikacjami technicznymi przedmiotowej inwestycji".

Biegli orzekli m. in., że w czasie budowy wykorzystany został tańszy asfalt gorszej jakości, co "zwiększa ryzyko wystąpienia w nich spękań termicznych, a co za tym idzie przedwczesnego obniżenia trwałości zmęczeniowej nawierzchni w stosunku do obliczonej w projekcie". Z opinii biegłych wynika także, że nie jest to jedyna nieprawidłowość. Z kolei na ul. Lipskiej stwierdzili oni brak zaprojektowanej podbudowy z tłucznia.

Formułując akt oskarżenia, prokuratura uznała, że "wysokość niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez pokrzywdzonego jest równa wysokości środków pieniężnych zapłaconych za te zakresy robót. W realiach niniejszej sprawy nieuzasadnione byłoby bowiem uznanie, że szkoda pokrzywdzonego sprowadza się jedynie do różnicy wartości materiałów jakie powinny zostać wbudowane zgodnie z dokumentacją projektową". W sumie chodzi o prawie 15 mln zł.

W sprawie oskarżonych zostało 15 osób. 14 z nich przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze (od 11 miesięcy do 4,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny). Jedna z osób oskarżonych o poświadczenie nieprawdy w dokumentacji nie przyznała się do popełnienia przestępstwa. Grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama