Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

U nas odpoczywają od wojny

W Bańskiej Wyżnej przebywa obecnie 16 dzieci z Białej Cerkwi na Ukrainie. Zimowy wypoczynek zapewniła im działająca w Pionkach Rada Rycerzy Kolumba nr 15631.

- Chcieliśmy pomóc tym dzieciom i zagwarantować im kompleksowy wypoczynek. Wiemy przecież, że trwa tam konflikt zbrojny, a z uwagi na to, że proboszczem w Białej Cerkwi jest pochodzący z naszej diecezji ks. Jarosław Pałka, wspólnie z burmistrzem Pionek Romualdem Zawodnikiem podjęliśmy takie dzieło. Pobyt tych dzieci zasponsorowaliśmy ze swoich prywatnych pieniędzy - mówi Dariusz Klich, Rycerz Kolumba.

Do Polski dzieci przyjechały z opiekunami - s. Faustyną Kowalską, benedyktynką misjonarką, i wikariuszem ks. Enrique Lopezem. - Nasi parafianie bardzo się cieszą, że mogli tu przyjechać. Dla nich to inny świat. Dzieci śpiewały ukraińskie kolędy w kościele w Bańskiej. Potem proboszcz powiedział do nich parę słów. To było bardzo poruszające - mówi ks. Enrique.

Biała Cerkiew leży ponad 700 km od obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie trwają działania zbrojne. - Do nas nie docierają, bo jest zbyt daleko, ale jedno z obecnych tu dzieci ma ojca, który jest w tamtym rejonie i walczy. One przeżywają tę trudną sytuację. W ich domach mówi się o tym. W jednym z kościołów na Podhalu powiedziałem im, że teraz mogą się modlić do Dzieciątka Jezus. Ono wysłucha ich próśb. Większość z nich modliło się o pokój na Ukrainie. Pobyt w Polsce jest dla nich przede wszystkim psychicznym odpoczynkiem - wyjaśnia ks. Enrique.

Rycerze Kolumba przygotowali dla gości z Ukrainy wiele atrakcji. Ich pobyt na Podhalu koordynuje Henryk Rybak. - To było dosyć duże przedsięwzięcie zarówno w wymiarze finansowym, jak i logistycznym. Chcieliśmy zrobić dzieciom frajdę, by zobaczyły maksymalnie dużo. Chodziło nam też o to, by poznały region i jego folklor. Spotykaliśmy się z góralami. Dzieci zobaczyły m.in., jak się robi oscypki - powiedział.

Goście z Białej Cerkwi zwiedzali Podhale i jego sanktuaria. Byli też w Krakowie. Czekają ich jeszcze kąpiele w basenach termalnych. W każdym miejscu towarzyszyli im pionkowscy Rycerze Kolumba. Przekazali im również ciepłe kurtki, które osobiście każdemu dziecku wręczył Wielki Rycerz Jacek Bartosiewicz z Rady Rycerzy Kolumba w Pionkach.

Biała Cerkiew to około 200-tysięczne miasto na Ukrainie, oddalone ok. 80 km od Kijowa. Proboszczem od kilkunastu lat jest tam pochodzący z naszej diecezji ks. Pałka. Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela obecnie służy jako sala koncertowa, a wierni mogą się w nim modlić tylko trzy razy w tygodniu. Centrum życia duszpasterskiego jest parafialny garaż.

W kościele w Bańskiej śpiewali kolędy   W kościele w Bańskiej śpiewali kolędy
Henryk Rybak
W zimowych kurtkach, które dostali od Rycerzy Kolumba   W zimowych kurtkach, które dostali od Rycerzy Kolumba
Henryk Rybak

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy