W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12 można oglądać unikatowe druki religijne oraz dawne mapy ziem Rzeczypospolitej.
- To wielkie osiągnięcie naukowców protestanckich. Uważa się ją za pierwszy polski przekład Biblii z języków hebrajskiego i greckiego - wyjaśnia I. Długopolska. Na wystawę trafiła także katolicka Biblia Jakuba Wujka wydana w Krakowie w 1599 roku, już po śmierci tłumacza. - O znakomitej roli tej Biblii i jakości tłumaczenia świadczą zwroty, które przez wieki były powszechnie używane. Wielu ludzi było przyzwyczajonych do tego wydania aż do 1965 roku, kiedy wydano Biblię Tysiąclecia - podkreśla kuratorka wystawy.
Białym krukiem wydanym w Krakowie, jest inkunabuł Triod Cvetnaja, zawierający modlitwy i porządek Służby Bożej w okresie od niedzieli Wielkanocnej do niedzieli Wszystkich Świętych. To jedna z pierwszych ksiąg prawosławnych, wydana w 1491 roku przez Szwajpolta Fiola, nietuzinkowego drukarza, który za herezje został uwięziony, a na księgi, które wydawał nałożono sekwestr.
Wśród eksponatów znalazł się także dowód polskiej działalności misyjnej wśród muzułmanów - katechizm jezuity Michała Ignacego Wieczorkowskiego, wydany "z okazyi nawrócenia Tatarzyna budziackiego".
Wystawa starodruków religijnych i map w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ul. Pilsudskiego 12 jest czynna do 3 maja. To czwarta cykliczna prezentacja unikatowych starodruków.