W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12 można oglądać unikatowe druki religijne oraz dawne mapy ziem Rzeczypospolitej.
Są tam biblie, katechizmy, rozprawy teologiczne, kancjonały, książki święte i przeklęte, aresztowane, zakazane, palone, ratowane, cenione.
Ekspozycja została rozmieszczona w dwóch salach. - W Sali Bibliotecznej umieszczono w trzech gablotach 58 starodruków różnych wyznań: katolickie, protestanckie, prawosławne, unickie, także judaika w języku hebrajskim i w jidisz oraz druki świadczące o istnieniu islamu na ziemiach polskich - opowiada kurator wystawy Iwona Długopolska, kustosz w Dziale Starych Druków, Rękopisów i Kartografii MNK.
- Nasza ekspozycja jest próbą ukazania religijnej różnorodności na ziemiach polskich od XV do XVIII wieku poprzez zaprezentowanie wybitnych obiektów edytorskich, takich jak biblie, katechizmy, teksty liturgiczne, traktaty teologiczne, polemiki religijne, zbiory kazań i pieśni kościelnych, kancjonałów - dodaje kuratorka.
Hrabia Emeryk Hutten-Czapski w swojej bibliotece zgromadził wiele ciekawych nabytków i lwia część eksponatów na wystawie pochodzi właśnie z jego kolekcji starodruków. Istotna jest m. in. Biblia Leopolity. Jej nazwa pochodzi od nazwiska tłumacza Jana Leopolity, a Biblia ta jest pierwszym przekładem na język polski.
Cennym nabytkiem hrabiego był także Mszał Krakowski, zamówiony przez biskupa Jana Konarskiego, wydrukowany w Strasburgu w 1510 roku. Szczególnie okazale przedstawia się drzeworyt z tej księgi, ukazujący rozmowę świętych Stanisława i Floriana, patronów diecezji krakowskiej i Królestwa Polskiego.
Przy ul. Piłsudskiego można także zobaczyć olbrzymich rozmiarów Biblię Brzeską (również ze zbiorów hrabiego Hutten-Czapskiego), zwaną także Biblią Radziwiłłowską. Wydana w 1563 roku w Brześciu Litewskim wygląda tym piękniej, że jej tytuł obramowany został drzeworytniczymi scenami biblijnymi.