GN 37/2021 Archiwum

Nie będzie nowej filharmonii

Władze Małopolski wycofały się z projektu budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Miała się w nim znaleźć m. in. nowa siedziba Filharmonii Krakowskiej.

Sejmik Województwa Małopolskiego skreślił z budżetu województwa 600 tys. zł przeznaczonych na prace przygotowawcze przy budowie Centrum. Władze samorządu Małopolski argumentują, że budowa miała być prowadzona przy wsparciu funduszów unijnych.

Tymczasem ustalenia fundusze unijne na lata 2014-2020 nie przewidują finansowania wznoszenia nowych budynków przeznaczonych na cele kulturalne.

Przygotowania do budowy Centrum Muzyki rozpoczęły się w 2011 r. Koszty jego budowy wyceniono na 300 mln zł.

W marcu 2013 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Rozpisały go władze województwa małopolskiego, którym podlega Filharmonia Krakowska. Jej siedziba znajduje się od kilkudziesięciu lat w wynajmowanym budynku Domu Katolickiego przy ul. Zwierzynieckiej.

W nowym Centrum Muzyki, które miało powstać na Grzegórzkach, w pobliżu nadwiślańskiego Bulwaru Kurlandzkiego, swoje siedziby miało mieć kilka instytucji muzycznych: Akademia Muzyczna,  Filharmonia Krakowska, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.

Zwycięski projekt wizji centrum, autorstwa: Wojciecha Chmielowca, Bartłomieja Gowina, Krzysztofa Siuty i Karoliny Czech zakładał, że na jego dachu umieszczono by amfiteatr skierowany w kierunku Wisły, zaś we wnętrzu - cztery sale koncertowe, z których największa miałaby 1500 miejsc.

Prócz funkcji koncertowych, budynek mógłby również pełnić funkcje kongresowe.  Centrum, które okalałby park, z lewym brzegiem Wisły łączyłaby kładka.

Jesienią 2013 r. Akademia Muzyczna otrzymała w darze od Ministerstwa Obrony Narodowej czterohektarową działkę na potrzeby budowy centrum. Kolejne osiem hektarów z zasobów Agencji Mienia Wojskowego, miano przekazać w trakcie kolejnych etapów budowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama