Nowy numer 03/2020 Archiwum

Chamstwo w zakrystii

Wiem, że ten tekst nie powinien powstać.

Ale jeszcze bardziej nie powinno być chamstwa w zakrystii.

Padło na mnie, ale to nie ma większego znaczenia. Mogło się to zdarzyć komukolwiek. Piszę o sobie, ale myślę o wielu osobach, które czegoś takiego doświadczają.

Byłem po dość długiej modlitwie, w stanie wyciszenia. Wezwano mnie do zakrystii w sprawie podpisania dokumentów do ślubu, przy którym miałem gościnnie asystować.

Już w progu usłyszałem dziwne słowa. Sprowadzały się w skrócie do „opieprzenia” mnie. Znalazł się też powód, choć pozorny, by mnie upokorzyć.

Dużo młodszy ode mnie ksiądz wszedł w fazę „kazania”, dodając, że „zna moją gębę”. Chyba pierwszy raz w życiu ktoś się tak do mnie zwrócił.

Nie zamierzałem tego słuchać. Zapytałem, czy długo jeszcze ma zamiar mnie „opieprzać” i czy się zgadza, abym asystował przy ślubie.

On jednak dalej chciał nauczać. „Żebym wiedział”.

Moją początkową otwartość i rodzaj modlitewnej bezbronności zamieniłem na twardą i asertywna postawę.

Młody ksiądz po jakimś czasie nawet się zorientował, co zrobił (a może przestraszył), bo przyszedł mnie przeprosić.

Ale nie o mnie chodzi.

Chodzi o narastający antyklerykalizm, który prowokują sami księża.

Nie akceptuję chamstwa, tym bardziej w zakrystii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Kasia
  03.02.2015 13:38
  Kolejny ksiądz-celebryta, obruszył się na słowo krytyki. w dodatku musi o tym w felieton do gazety pisać... Przykro, że GN opublikował coś tak żenującego...
  doceń 18
 • Pytam Tylko
  04.02.2015 12:22
  Trochę się boje, że ks. Stryczek staje się pomału takim "kościołowym Owsiakiem".
  Kiedy oglądałem reklamy z jego udziałem, a on się mienił wszystkimi kolorami tęczy, to tak mi się niestety kojarzyło nie z przymierzem Boga z ludźmi po potopie, a z tęczą na pl. Zbawiciela.
  Może to moja wyobraźnia, a może nieświadomie Szlachetna Paczka staje się powoli taką WOŚP dla katolików? Żeby potem nikt nie mówił, że tylko Owsiak ma czas antenowy i zainteresowanie mediów, ale i "wasz ksiądz" również, więc wara od Orkiestry...
  Obym był złym prorokiem...
  doceń 7
 • N A U C Z Y C I E L
  07.02.2015 08:15

  Jestem emerytowanym nauczycielem. Wśród wielu moich byłych wychowanków, są też kapłani. Z wieloma do dzisiaj, utrzymuję serdeczne i żywe kontakty. Kapłan czy nauczyciel, to powołanie, to służba drugiemu człowiekowi. Irytuje i boli nas postawa takich kapłanów, którzy na siłę wytwarzają sytuację taką, aby w kontaktach z nimi przekonać nas, że są oni lepsi, ważniejsi i.......mają władzę. Ewangeliczna postawa - pokora i służba. jest szczególnie potrzebna kapłanom i nauczycielom w tych bardzo trudnych czasach. Pozdrawiam serdecznie Ks.Stryczka, jestem głęboko przekonany, że nauczyciele z takiego wychowanka i ucznia, są szczególnie dumni.

  doceń 6
 • Były ministrant
  04.04.2015 08:52
  Ksiądz nie jest od oceniania, ksiądz jest od nauczania, zachęcania do mocnej wiary, nie mogą odstraszać ludzi od kościoła bo słono za to kiedyś zapłacą przed Bogiem. Rozumiem to rozgoryczenie autora, bo ten ksiądz zaatakował go za to, że jest szczery do bólu, a on za pewne ma z tym problem.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama