Nowy numer 20/2024 Archiwum

Profesor zaprasza na koncert

W niedzielę 1 lutego znani i lubiani artyści zaśpiewają najpiękniejsze kolędy na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD.

W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu, której szefem jest prof. Janusz Skalski, wykonywane są najtrudniejsze operacje na małych, dziecięcych sercach. To tam rocznie udaje się uratować życie i zdrowie wielu małych pacjentów, którzy bez pomocy świetnych lekarzy i specjalistycznego sprzętu być może nie mieliby szans na szczęśliwe dzieciństwo.

Klinika w ostatnich latach klinika przeszła ogromną przemianę - przybyło w niej łóżek na intensywnej terapii, kupiony został nowoczesny sprzęt, pojawiła się również położona w jej sąsiedztwie jedyna w Polsce pediatryczna sala hybrydowa.

Czasem jednak coś się psuje. Ostatnio zepsuła się głowica przezprzełykowa, niezbędna do wykonywania echokardiografii. - Dzięki tej głowicy, wprowadzanej do przełyku, bardzo dobrze widać serce. Głowica, której używaliśmy do tej pory, zużyła się i już do niczego się nie nadaje. Trzeba kupić nową, a jej koszt to ok. 150 tys. zł - mówi prof. Skalski.

- Wszyscy wiemy, że w naszym kraju Służba Zdrowia jest bardzo kosztowna i mocno niedofinansowana. Budżet państwa nie uwzględnia zakupów sprzętu i odnawiania zużytego. Pomimo to nasza klinika - dzięki wsparciu wielu, wielu osób i instytucji - cały czas się rozwija i osiąga wyniki, które liczą się w skali całego świata - opowiada profesor i dodaje, że bez dobroczynności cywilizowany świat istnieć nie da rady. - Dlatego mam nadzieję, że trwający wciąż w polskiej kulturze bożonarodzeniowy nastrój sprawi, że serca słuchaczy otworzą się i złączą w jednym, wspólnym przedsięwzięciu.

1 lutego o 13.30 w kościele oo. bernardynów w Krakowie (ul. Bernardyńska 2) na rzecz kliniki wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Warta-Śmietana, Alicja Majewska, Olga Bończyk, Przemysław Firek, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki.

Poezję recytować będzie Agnieszka Schimscheiner, a z poezją śpiewaną wystąpi Leszek Długosz. Artystom towarzyszyć będzie Lucid Orchestra pod dyrekcją Roberta Kabary.

Wydarzenie organizują Fundacja Schola Cordis we współpracy z Jolantą Janus, która również - razem z Leszkiem Długoszem - poprowadzi koncert.

Wstęp wolny, a podczas koncertu prowadzona będzie kwesta. Koncertowi patronuje m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy