Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Rodzice: zakłamany obraz spektaklu

Rodzice dzieci z zespołu "Turnie" ze Starego Bystrego przesłali do naszej redakcji list, w którym odnoszą się do krytyki występu zespołu w czasie Przeglądu Jasełkowego w Czarnym Dunajcu.

Przypomnijmy, że podczas niedawnego Przeglądu Jasełkowego w Czarnym Dunajcu zespół "Turnie" ze Starego Bystrego zaprezentował małą operą góralską o tematyce świątecznej. Członkowie zespołu wszystkie kwestie zaśpiewali.

Ich występ nie spodobał się jury, które nie szczędziło krytycznych uwag wykonawcom i osobie odpowiedzialnej za przygotowanie spektaklu.

Jeden z członków jury nazwał występ "małą pomyłką". Lokalna telewizja poszła dalej i przedstawienie określiła jako "kulturalny horror".

- Nie boję się słów krytyki, ale tej twórczej. Tymczasem nie pozostawiono na nas suchej nitki. Stwierdzenie, że skrzywdziłam dzieci takim występem jest dla mnie bardzo bolesne - nie kryła rozgoryczenia Teresa Zarycka, kierownik zespołu "Turnie".

Tymczasem głos w sprawie zabrali także rodzicie dzieci, które należą do zespołu. W liście skierowanym do naszej redakcji dorośli nie kryją oburzenia wobec faktów, jakie miały miejsce w Czarnym Dunajcu i na antenie jednej z lokalnych telewizji.

"Przekaz medialny jest bardzo brutalny i godzi w dobre imię zespołu i instruktora"- piszą rodzice.

"Słowa, które zostały wypowiedziane w reportażu zakłamują przekaz spektaklu, dają mylne wyobrażenie o tym co się stało na scenie. Wyrażenie "kulturalny horror" sugeruje, że przedstawienie sceny były przerażające i odrażające dla odbiorcy. Dla osób, które nie oglądały tego  przedstawienia słowa o skrzywdzeniu dzieci przez instruktora nasuwają na myśl rozgrywające się „dantejskie” sceny podczas występu. Tymczasem my rodzice znamy przebieg tego spektaklu niejednokrotnie byliśmy na próbach i nigdy nie działa się naszym dzieciom krzywda. Wręcz byliśmy dumni, że mogą brać udział w takim przedstawieniu" - czytamy w liście przesłanym do naszej redakcji.

Świąteczną małą operę góralską "Turnie" pokazywali przed szeroką publicznością w kościele na Skałce (parafia w Czarnym Dunajcu), a także w Święto Trzech Króli w Rogoźniku.

Występ spotkał się z wielkim aplauzem widzów, w tym m.in. ks. Andrzeja Bukalskiego, proboszcza parafii w Rogoźniku.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy