Nowy numer 37/2021 Archiwum

Kasprowym zajmie się NIK?

Radni sejmiku wojewódzkiego z PiS na konferencji 28 stycznia w Kuźnicach ogłosili, że złożą wniosek do NIK o zbadanie sprawy własności Kasprowego Wierchu.

Radni zjednoczonej prawicy - PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski spotkali się z dziennikarzami w Kuźnicach, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch.

- To niedopuszczalne, by Polskie Koleje Linowe stały się własnością firmy z Luksemburga - argumentowała Jadwiga Emilewicz z Polski Razem.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie 2014 r. roku spółka Polskie Koleje Górskie wystąpiła o przejęcie ziemi należącej do Polskich Kolei Linowych, w tym terenów na Kasprowym Wierchu.

PKG to spółka samorządowa, którą zawiązały cztery gminy - Zakopane, Poronin, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko.

Spółka związała się z międzynarodowym funduszem Mid Europa Partners. Fundusz dysponuje 99-procentowym udziałem w Polskich Kolei Linowych. Wartość tych udziałów szacuje się na 215 mln zł.

Kilka dni temu po konsultacjach z Ministerstwami: Środowiska, Rolnictwa, a także Obrony Narodowej minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska przychyliła się do wniosku o przejęcie terenów w Tatrach przez firmę zarejestrowaną w Luksemburgu.

Na pomysł powołania spółki Polskie Koleje Górskie wpadły poprzednie władze samorządowe Zakopanego na czele z burmistrzem Januszem Majchrem.

Leszek Dorula, obecny burmistrz stolicy polskich Tatr, krytykował te pomysły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama