W 2015 r. w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę niezwykłych obrazów Mikołaja Cziurlonisa.
W ub. roku wystawy w Centrum zwiedziło 34 tys. osób.
- Szczególnie jestem dumny z dwóch wystaw otwartych w ub. roku: „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich” i „Mit Galicji”. Tę ostatnią wystawę zamkniemy 8 marca. Pojedzie następnie do Wiednia, gdzie będzie eksponowana do sierpnia - powiedział prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK.
Podsumowaniem projektu badawczego i wystawy „Mit Galicji”, będzie dwudniowa konferencja „Galicja po Galicji”, która odbędzie się w MCK 5 i 6 marca.
- Podobnie jak i wystawa, nie będzie to konferencja historyczna. Badacze z Polski, Austrii, Izraela i Ukrainy, będą konfrontowali obecność mity galicyjskiego w świadomości polskiej, ukraińskiej i żydowskiej - poinformował dyrektor centrum.
- Obrazy Cziurlonisa nie były nigdy pokazywane w Krakowie - powiedział dyrektor MCK Bogdan Gancarz /Foto Gość Sensacją artystyczną może być zapowiedziana na październik wystawa obrazów znanego litewskiego malarza i kompozytora Mikołaja Cziurlonisa (1875-1911), który wiele lat swego życia spędził w Warszawie. Jego obrazy, przechowywane w większości w Kownie, nigdy nie były prezentowane w Krakowie.
- Od 20 lat zabiegałem o przyjazd obrazów Cziurlonisa do Krakowa. Miał niezwykłą wyobraźnię artystyczną zarówno w dziedzinie plastyki jak i muzyki. Można by go określić jako skrzyżowanie malarza Witolda Wojtkiewicza z kompozytorem Mieczysławem Karłowiczem czy Stanisława Wyspiańskiego z Karolem Szymanowskim - powiedział prof. Purchla.
Wystawie obrazów litewskiego artysty będzie towarzyszył koncert jego utworów w Filharmonii Krakowskiej.