Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Zobaczymy obrazy litewskiego Wojtkiewicza

W 2015 r. w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę niezwykłych obrazów Mikołaja Cziurlonisa.

W ub. roku wystawy w Centrum zwiedziło 34 tys. osób.

- Szczególnie jestem dumny z dwóch wystaw otwartych w ub. roku: „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich” i „Mit Galicji”. Tę ostatnią wystawę zamkniemy 8 marca. Pojedzie następnie do Wiednia, gdzie będzie eksponowana do sierpnia - powiedział prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK.

Podsumowaniem projektu badawczego i wystawy „Mit Galicji”, będzie dwudniowa konferencja „Galicja po Galicji”, która odbędzie się w MCK 5 i 6 marca.

- Podobnie jak i wystawa, nie będzie to konferencja historyczna. Badacze z Polski, Austrii, Izraela i Ukrainy, będą konfrontowali obecność mity galicyjskiego w świadomości polskiej, ukraińskiej i żydowskiej - poinformował dyrektor centrum.

Zobaczymy obrazy litewskiego Wojtkiewicza   - Obrazy Cziurlonisa nie były nigdy pokazywane w Krakowie - powiedział dyrektor MCK Bogdan Gancarz /Foto Gość Sensacją artystyczną może być zapowiedziana na październik wystawa  obrazów znanego litewskiego malarza i kompozytora Mikołaja Cziurlonisa (1875-1911), który wiele lat swego życia spędził w Warszawie. Jego obrazy, przechowywane w większości w Kownie, nigdy nie były prezentowane w Krakowie.

- Od 20 lat zabiegałem o przyjazd obrazów Cziurlonisa do Krakowa. Miał niezwykłą wyobraźnię artystyczną zarówno w dziedzinie plastyki jak i muzyki. Można by go określić jako skrzyżowanie malarza Witolda Wojtkiewicza z kompozytorem Mieczysławem Karłowiczem  czy Stanisława Wyspiańskiego z Karolem Szymanowskim - powiedział prof. Purchla.

Wystawie obrazów litewskiego artysty będzie towarzyszył koncert jego utworów w Filharmonii Krakowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy