Nowy numer 24/2018 Archiwum

Dzień konsekrowanych proroków

W poniedziałek 2 lutego w Krakowie i Zakopanem będą się wspólnie modlić osoby konsekrowane.

Tego dnia rokrocznie, w święto Ofiarowania Pańskiego, jest bowiem obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.  

- Tym razem będzie miał charakter szczególnie uroczysty. Z woli papieża Franciszka cały Rok Pański 2015 w Kościele katolickim obchodzony jest bowiem jako Rok Życia Konsekrowanego - mówi o. Jan Maria Szewek OFM z kurii prowincjalnej franciszkanów w Krakowie.

O wielkiej roli osób konsekrowanych w Kościele, m.in. zakonników, wielokrotnie wypowiadał się papież Franciszek. „Zakonnicy są prorokami, którzy przepowiadają, jak Królestwo Boże będzie wyglądać w swej doskonałości” - powiedział papież w wywiadzie dla czasopisma „La Civiltà Cattolica”.

O godz. 15.45 w bazylice franciszkanów zostaną oprawione uroczyste nieszpory. - Na wspólnej modlitwie spotkają się tam osoby konsekrowane - zakonnice, zakonnicy, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane oraz członkowie instytutów świeckich - zapowiada o. Szewek.

Po nieszporach nastąpi poświęcenie świec. Później uczestnicy nabożeństwa przejdą w procesji z zapalonymi świecami do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie o 16.30 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona Msza św.

- Tego dnia wszyscy, również świeccy wierni, za udział w tych uroczystościach mogą zdobyć odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach ojca świętego), który można ofiarować za zmarłych w czyśćcu cierpiących - mówi o. Szewek.

Pomyślano również o osobach, które nie będą mogły dotrzeć do Krakowa.

- Nabożeństwo dla osób konsekrowanych z południowej części archidiecezji krakowskiej odbędzie się 2 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. Mszy św. o 14.00 będzie przewodniczył bp Damian Muskus - informuje ks. Czesław Sandecki z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Krakowskiej Kurii Metropolitalnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma