GN 24/2018 Archiwum

Uznanie dla mądrości

Prof. Henryk Samsonowicz, wybitny historyk, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Senat uczelni uhonorował go m.in. za „wybitne osiągnięcia w badaniach historycznych nad miastami, społeczeństwem i gospodarką Polski i Europy Średniowiecznej”.

Doceniono również jego „rozległą działalność publiczną na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości” oraz zasługi w organizacji szkolnictwa wyższego i popularyzacji wiedzy historycznej”.

Wręczenie dyplomu doktorskiego odbyło się 2 lutego w auli Collegium Maius UJ.

„Raduj się Rzeczpospolito Polsko, bo masz oto męża wybranego spośród wielu, który osiągnął mądrość” - przywołał prof. Krzysztof Ożóg w laudacji na cześć Samsonowicza, słowa Stanisława ze Skarbimierza, wygłoszone 600 lat temu podczas krakowskiej promocji doktorskiej Pawła Włodkowica.

Laudator przypomniał również, że urodzony w 1930 r. Henryk Samsonowicz, wieloletni profesor Uniwersytetu Warszawskiego, „mistrzowskie uprawianie historii połączył z rozległą wiedzą humanistyczną o człowieku i świecie oraz głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne naszej Ojczyzny w dobie epokowych przemian”.

 Nowy doktor honorowy UJ jest autorem kilkuset publikacji naukowych, w tym 20 książek.

- Prof. Samsonowicz prowadził rozległe badania nad dziejami Polski w późnym średniowieczu u progu epoki nowożytnej, uważając ten okres za niezwykle istotny dla późniejszych losów Polski, szczególnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Barwną panoramę przemian politycznych, ustrojowych, gospodarczych, społecznych, kulturalnych i religijnych w Polsce w tej epoce przełomu nakreślił w książce pod znamiennym tytułem: „Złota jesień polskiego średniowiecza” - powiedział prof. Ożóg.

Henryk Samsonowicz był również w 1975 r. inicjatorem Olimpiady Historycznej dla uczniów szkół średnich, która przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii.

W latach 80. ub. wieku był mocno zaangażowany w działalność opozycyjną. W latach 1989-1991 był ministrem edukacji narodowej.

- Nie ukrywam radości, że w mojej osobie doceniona została nauka historyków. Nie wszędzie i nie zawsze jest dostrzegana nauka o przeszłości państwa i narodu - powiedział Henryk Samsonowicz, dziękując za wyróżnienie otrzymane od najstarszej wyższej uczelni w Polsce.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma