Prezydent Majchrowski przedstawił swoją nową ekipę. Sięgnął po ludzi z różnych obozów.
Rozpoczynający czwartą kadencję prezydencką w Krakowie profesor Jacek Majchrowski dokonał kilku znaczących zmian personalnych w swoim najbliższym otoczeniu. Jak można było się spodziewać, zadowolił nimi tak Platformę Obywatelską, jak Prawo i Sprawiedliwość, chociaż trochę też zaskoczył.
Jeszcze przed wyborami mówiło się, że na swojego zastępcę do spraw edukacji nowy-stary prezydent powoła kontrkandydatkę do tego fotela Martę Patenę lub wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa doktor Małgorzatę Jantos (obie z PO). Te domniemania nie sprawdziły się i związanego z Platformą Tadeusza Matusza zmieniła na tej funkcji również reprezentująca tę partię dr Katarzyna Cięciak - finansistka, adiunkt z Uniwersytetu Ekonomicznego, była asystentka europosła Bogusława Sonika, która będzie odpowiadać także za edukację.
- Przypomnę, że do tej pory kwestiami edukacji zawsze zajmowała się osoba wywodząca się ze środowiska nauczycielskiego. Pomyślałem, że byłoby dobrze, żeby na edukację spojrzeć zewnętrznym okiem, dlatego postawiłem na ekonomistkę - skomentował tę nominację prezydent Majchrowski.
Pozostali wiceprezydenci pozostają na swoich stanowiskach: Magdalenie Sroce oprócz kultury przydzielona zostanie odpowiedzialność za Tauron Arenę Kraków, a Elżbiecie Koterbie (ds. rozwoju) za ochronę środowiska i za mający wkrótce powstać Zarząd Zieleni Miejskiej, Tadeusz Trzmiel nadal będzie natomiast kierował inwestycjami.
Nowe stanowisko doradcy do spraw walki ze smogiem obejmie były wicemarszałek Małopolski Witold Śmiałek z PiS, który zawiesił w związku z tym członkostwo w partii.
- Uważam, że w samorządzie nie powinno być podziałów na my i oni, na opozycję i władzę. Środowisko PiS uzyskało bardzo duży procent głosów w wyborach, mają największy klub w radzie miasta. A ja zawsze mówiłem, że chcę współpracować ze wszystkimi. Stąd moja propozycja dla pana Śmiałka, która została zaakceptowana przez PiS - wyjaśnił prezydent.
Do magistratu powraca na stanowisko pełnomocnika do spraw społecznych Andrzej Kulig, który kierował pierwszą kampanią Majchrowskiego, potem urzędem, a następnie był dyrektorem szpitala uniwersyteckiego.
Powstał także zespół społecznych doradców. Nie przybyło natomiast nowych etatów, chociaż możliwe są jeszcze pewne zmiany na przełomie lutego i marca.