Nowy numer 33/2018 Archiwum

Platformie świeczkę, PiS-owi ogarek

Prezydent Majchrowski przedstawił swoją nową ekipę. Sięgnął po ludzi z różnych obozów.

Rozpoczynający czwartą kadencję prezydencką w Krakowie profesor Jacek Majchrowski dokonał kilku znaczących zmian personalnych w swoim najbliższym otoczeniu. Jak można było się spodziewać, zadowolił nimi tak Platformę Obywatelską, jak Prawo i Sprawiedliwość, chociaż trochę też zaskoczył.

Jeszcze przed wyborami mówiło się, że na swojego zastępcę do spraw edukacji nowy-stary prezydent powoła kontrkandydatkę do tego fotela Martę Patenę lub wiceprzewodniczącą Rady Miasta Krakowa doktor Małgorzatę Jantos (obie z PO). Te domniemania nie sprawdziły się i związanego z Platformą Tadeusza Matusza zmieniła na tej funkcji również reprezentująca tę partię dr Katarzyna Cięciak - finansistka, adiunkt z Uniwersytetu Ekonomicznego, była asystentka europosła Bogusława Sonika, która będzie odpowiadać także za edukację.

- Przypomnę, że do tej pory kwestiami edukacji zawsze zajmowała się osoba wywodząca się ze środowiska nauczycielskiego. Pomyślałem, że byłoby dobrze, żeby na edukację spojrzeć zewnętrznym okiem, dlatego postawiłem na ekonomistkę - skomentował tę nominację prezydent Majchrowski.

Pozostali wiceprezydenci pozostają na swoich stanowiskach: Magdalenie Sroce oprócz kultury przydzielona zostanie odpowiedzialność za Tauron Arenę Kraków, a Elżbiecie Koterbie (ds. rozwoju) za ochronę środowiska i za mający wkrótce powstać Zarząd Zieleni Miejskiej, Tadeusz Trzmiel nadal będzie natomiast kierował inwestycjami.

Nowe stanowisko doradcy do spraw walki ze smogiem obejmie były wicemarszałek Małopolski Witold Śmiałek z PiS, który zawiesił w związku z tym członkostwo w partii.

- Uważam, że w samorządzie nie powinno być podziałów na my i oni, na opozycję i władzę. Środowisko PiS uzyskało bardzo duży procent głosów w wyborach, mają największy klub w radzie miasta. A ja zawsze mówiłem, że chcę współpracować ze wszystkimi. Stąd moja propozycja dla pana Śmiałka, która została zaakceptowana przez PiS - wyjaśnił prezydent.

Do magistratu powraca na stanowisko pełnomocnika do spraw społecznych Andrzej Kulig, który kierował pierwszą kampanią Majchrowskiego, potem urzędem, a następnie był dyrektorem szpitala uniwersyteckiego.

Powstał także zespół społecznych doradców. Nie przybyło natomiast nowych etatów, chociaż możliwe są jeszcze pewne zmiany na przełomie lutego i marca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma