Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

TPN o Kasprowym: Mamy prawo pierwokupu

Według ostatnich informacji, Kasprowy Wierch może się znaleźć w obcych rękach. Tatrzański Park Narodowy, na terenie którego leży ten znany szczyt, zabrał w tej sprawie głos. TPN twierdzi, że ma prawo pierwokupu.

TPN przypomina, że nie chodzi tylko o przejęcie Kasprowego Wiechu i tamtejszej infrastruktury Polskich Kolei Linowych, ale także innych wyciągów i kolei linowych położonych na południu Polski w Krynicy, Szczawnicy i Międzybrodziu Żywieckim oraz kolejek terenowych na Gubałówce.

Zdaniem TPN, jakakolwiek sprzedaż nieruchomości na obszarze parku narodowego nie może odbywać się z pominięciem prawa pierwokupu. Dyrektor parku ma pierwszeństwo w zakupie nieruchomości, które położone są w jego granicach.

TPN wystąpił do Ministerstwo Spraw Wewnętrznych o przekazanie kopii decyzji zezwalającej na przejęcie przez zagraniczny podmiot Kasprowego Wierchu i teraz oczekuje na ten dokument.

Decyzja MSW nie jest ostateczna. Strony postępowania mogą w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji zawnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy. TPN uzależnia kolejne kroki od treści uzasadnienia decyzji. Będzie mógł się od niej odwołać, jeśli zostanie uznany za stronę postępowania.

W najnowszym numerze czasopisma "Tatry" znajdzie się obszerny artykuł Magdaleny Zwijacz-Kozicy, która opisze dokładnie całą sprawę. Fragmenty tego tekstu znalazły się w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej TPN.

Obecnie majątek PKL jest własnością spółki Polskie Koleje Górskie, którą zawiązały cztery gminy - Zakopane, Poronin, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko.

Spółka PKG związała się z międzynarodowym funduszem Mid Europa Partners. Fundusz dysponuje 99-procentowym udziałem w Polskich Kolejach Linowych. Wartość tych udziałów szacuje się na 215 mln zł.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy