Nowy numer 46/2019 Archiwum

Kandydat prezydencki z Krakowa

Krakowianin Andrzej Duda został oficjalnym kandydatem PiS na urząd prezydenta RP. Ogłoszono to w sobotę, 7 lutego, w trakcie konwencji wyborczej w Warszawie.

- Ubiegam się o urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dlatego, że wierzę w to i jestem głęboko przekonany, że Polsce znów jest potrzebna prezydentura aktywna. Prezydentura, która będzie korzystała z konstytucyjnych możliwości i która będzie realizowała swoje konstytucyjne obowiązki - zadeklarował Andrzej Duda w trakcie konwencji.

Jego przemówienie dobrze ocenił sympatyzujący z PiS prof. Andrzej Nowak, krakowski historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Słuchałem go z zapartym tchem. To było najwspanialsze, najlepiej wygłoszone, najbardziej porywające  wystąpienie polityczne w Polsce, może od czasów innego, smutnej pamięci, przemówienia premiera Jana Olszewskiego w Sejmie, 4 czerwca 1992 r. - stwierdził prof. Nowak.

Andrzej Duda pochodzi z Krakowa. Urodził się tu w 1972 r. Jest absolwentem renomowanego II Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego. W czasach szkolnych był m. in. drużynowym 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej Piorun”. Był również ministrantem.

W 1996 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1997 r. jest pracownikiem naukowym na Wydziale Prawa UJ (obecnie urlopowanym). Od 2005 r. jest doktorem nauk prawnych. Zajmuje się prawem administracyjnym.

Swoją karierę polityczną związał z partią Prawo i Sprawiedliwość. Był m. in. w latach 2006-2007 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008-2010 podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W 2011 r. został wybrany posłem na Sejm z Krakowa. W 2014 r. wybrano go do Parlamentu Europejskiego.

Był czynny również w polityce lokalnej. W 2010 r. ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa. Został również wówczas radnym miejskim.

Jego żoną jest Agata Kornhauser-Duda, germanistka. Mają jedną córkę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Piotr2015
    07.02.2015 21:50
    Warto by było napisać artykuł o kandydaturze pana Grzegorza Brauna. Świetny kandydat. Polecam posłuchać, poczytać w internecie co ma do powiedzenia.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama