"Niedziele dla Tańca" to wspaniała propozycja na spędzenie rodzinnego popołudnia ze sztuką na najwyższym poziomie - zachęca Romana Agnel, dyrektor Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".
Cykl "Niedziele dla Tańca" rozpoczął się dwa lata temu, dzięki współpracy Baletu Dworskiego "Cracovia Danza oraz Teatru Ludowego i od samego początku wszystkie wystawiane tam spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności.
Balet od dawna szukał bowiem miejsca (poza ścisłym centrum Krakowa), w którym mógłby pokazywać swoje przedstawienia - zwłaszcza te związane z historią i tradycją miasta.
- Zależało mi na wypełnieniu luki w kulturalnej ofercie Krakowa, na dotarciu zarówno do mieszkańców miasta, jak i do turystów. W końcu udało się podpisać umowę z Teatrem Ludowym. Szybko okazało się, że z repertuarem, który posiadamy, potrafimy świetnie się odnaleźć nie tylko w zabytkowym sercu Krakowa, ale także w dzielnicy, która kojarzy się przede wszystkim z kombinatem i czasami PRL - opowiada dyr. Agnel. - Zainteresowanie publiczności to dla nas sygnał, że działalność baletu, oparta na tradycyjnych wartościach, jest potrzebna - dodaje Romana Agnel.
Na deskach Teatru Ludowego były już wystawiane spektakle opowiadające o dworskiej kulturze z różnych epok, m.in. "Legenda o Królowej Jadwidze", "Maskarada Królowej Bony", "Szachy" wg Jana Kochanowskiego, "Balet o kawie", "Ballet des Nations", czy "W starym kinie". A już za kilkanaście dni, w niedzielę 22 lutego o godz. 17, tancerze zapraszają na premierę swego najnowszego przedstawienia "Pewnego razu w Wenecji".
- Będą nieoczekiwane zwroty akcji, zaskakujące finały opowieści, a także odtworzone po latach zapomnienia układy choreograficzne z barokowych traktatów. Jednym słowem - taniec i sztuka aktorska w komedii dell’arte - zachęcają artyści.
"Pewnego razu w Wenecji" jest bowiem opowieścią o karnawale weneckim, a na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski "Cracovia Danza". Zabiorą one widzów w podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji.
Komedia dell’Arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót.
W spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach. By wszystko zostało przygotowane w najbardziej profesjonalny sposób, Balet Dworski "Cracovia Danza" pracował z francuską choreograf i tancerką Irene Ginger, znaną z odczytywania i interpretacji dawnych zapisów tanecznych.
Bilety na wszystkie spektakle cyklu "Niedziele dla Tańca - Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym" w cenie 35 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy) można kupić w kasach biletowych teatru (os. Teatralne 34, tel. 12/ 680 21 16; Rynek Główny 1, tel. 12/ 421 50 16) oraz w biurze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” (pl. Na Groblach 7, tel. 12/ 421 08 36, e-mail: cracoviadanza@cracoviadanza.pl).
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cracoviadanza.pl w zakładce "Niedziele dla Tańca" oraz na www.ludowy.pl w zakładce "Repertuar".