Smukłe sylwetki jachtów, wydęte żagle i dzielnych żeglarzy z końca XIX wieku można zobaczyć w krakowskim Muzeum Historii Fotografii.
W trzech salach można podziwiać na fotografiach sylwetki pięknych jachtów i żaglowców z XIX wieku, pływających u wybrzeży półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego.
W jednej z sal wystawowych pokazano zaś zdjęcia regat, dziewiętnastowiecznej rozrywki arystokracji i finansjery. Fotografie te przedstawiają najwybitniejsze, ówczesne europejskie i amerykańskie jachty regatowe: „Britanni”a, „Valkyrie II” czy „Navahoe”.
W ostatniej sali widać parowce z pomocniczym ożeglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne. Autorami fotogramów sprzed ponad stu lat są m. in. Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Artur Debenham.
Katarzyna Marko, autorka wystawy „Jachting”” wybrała je z pamiątkowego albumu z końca XIX w.
Album oprawiony jest w niebieskie płótno introligatorskie i brązową skórę, pokrytą ozdobnymi tłoczeniami w kolorze złota. Zawiera 112 fotografii, naklejonych na kremowe karty ze złoconymi brzegami.
Zawartość albumu dokumentuje ówczesny jachting. Fotografie przedstawiają jachty różnego typu: kutry gaflowe, szkunery, jole, brygantyny oraz parowce z pomocniczym ożaglowaniem na pełnym morzu lub zacumowane w portach.
Arcyksiąże Karol Stefan Habsburg z marynarzami swego jachtu "Christa" Muzuem Historii Fotografii w Krakowie Tylko na kilku zdjęciach sportretowani są żeglarze, ale za to jacy! Iście detektywistyczne śledztwo autorki ekspozycji wykazało, że na jednym ze zdjęć widać arcyksięcia Karola Stefana Habsburga z Żywca z załogą jego jachtu „Christa”.
Na pierwszej fotografii w albumie widać marynarzy upozowanych na dziobie statku, na ich czapkach daje się odczytać nazwa jachtu „Christa”. Na swetrach marynarzy widać emblemat cesarsko-królewskiej korony i napis CHRISTA K.u.K.Y.G.
W środku stoi mężczyzna w kapitańskiej czapce. Konfrontacja z innymi materiałami ikonograficznymi z epoki wykazała, że jest to właściciel jachtu, „polski” Habsburg arc. Karol Stefan, admirał floty austro-węgierskiej, właściciel dóbr żywieckich, zmarły w 1933 r. w Żywcu i tam pochowany.
Obok fotografii „z myszką” na wystawie można zobaczyć także wiele elementów marynistycznych: m.in. koło sterowe, kompas z jachtu, dzwon, a nawet tablice ukazujące sploty żeglarskich lin.
Wystawę można oglądać do 3 maja w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, ul. Józefitów 16. Będzie czynna od środy do piątku, od godz. 11.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 15.30.