Nowy numer 08/2024 Archiwum

Siedem szczytów pod Babią Górą przejdź do galerii

W Zawoi 15 lutego oficjalne otwarto pierwsze w Polsce Górskie Centrum Korona Ziemi. Wśród gości byli znakomici polscy himalaiści, m.in. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, którzy jako pierwsi na świecie zdobyli zimą Mount Everest.

Zdobywcy Mount Everest wspominali chwilę wejścia na szczyt. Założyli nawet znane czerwone kurtki, w których mają pamiątkowe zdjęcie na szczycie.

Podczas otwarcia Korony Ziemi czekały na nich słodkie niespodzianki. Dwa czekoladowe torty z napisem Krzysztof i Leszek oraz nazwą szczytu, jaki zdobyli. To były takie same torty, jak te przygotowane w bazie po zdobyciu szczytu. - Pewnie będą smaczniejsze - żartowali alpiniści.

Pośród wielu ciekawych eksponatów w Koronie Ziemi można znaleźć list od Jana Pawła II, który skierował do zdobywców Mount Everest. "Dziękuję Wam za tak wspaniałe doznania. Kontynuujcie wychodzenie na szczyty, także te duchowe" - pisał papież Jan Paweł II.

W otwarciu Korony Ziemi wzięła udział aktorka Anna Milewska, wdowa po himalaiście Andrzeju Zawadzie, który także brał udział w pamiętnej wyprawie na Mount Everest. - To niesamowite miejsce dla mnie. Wracają wspomnienia, pobudza się wyobraźnia - mówiła ze wzruszeniem.

Wśród zaproszonych gości byli polscy parlamentarzyści, którzy brali udział w charytatywnej wyprawie na Kilimandżaro, władze samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji, m.in. nadleśnictwa, a także duchowni z okolicznych parafii.

Dojechała także Ewa Wachowicz, również miłośniczka wypraw. - Często wchodząc na szczyt nie widzimy jego całego piękna, a w tym miejscu wracają wspomnienia, wzruszenia, że tam się właśnie było - mówiła E. Wachowicz. 

W bogatych zbiorach Korony Ziemi znajdują się materiały dotyczące gór, informacje o wspinaczce, oryginalne pamiątki z wypraw, a także 10 makiet. Przedstawiają one najwyższe szczyty siedmiu kontynentów. Jest też czekan Wandy Rutkiewicz i jej wielkie zdjęcie z Janem Pawłem II.

Nie brakuje oczywiście multimediów. - U nas dzieci i młodzież będą się czuć doskonale. Koronę można zwiedzać z elektronicznym przewodnikiem, poszczególne aplikacje uruchamiają się automatycznie w momencie podejścia do danych eksponatów czy makiet szczytów - mówi Agnieszka Szymaszek z Centrum Górskiego Korona Ziemi. Można też wziąć udział w specjalnej elektronicznej grze.

Wszelkie szczegóły o centrum z godzinami otwarcia czy cennikiem biletów można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.centrumgorskie.pl. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy