Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Przypomną głodujących

Głodowali przez 194 dni w obronie więzionych i prześladowanych. Przyjadą do Krakowa na konferencję naukową w 30-lecie protestu.

Dwudniowa konferencja „Sen o wolności głód nadziei. Wokół 30. rocznicy protestu głodowego w Krakowie-Bieżanowie” odbędzie się 19 i 20 lutego na terenie kościoła Narodzenia NMP (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 35), gdzie niegdyś trwał protest.

Jej organizatorami są Stowarzyszenie Patriotyczne im. Księdza Adolfa Chojnackiego, parafia Narodzenia NMP, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Swój udział zapowiedziało m.in. kilkudziesięciu uczestników głodówki z 1985 r.

Konferencja rozpocznie się we czwartek 19 lutego o 10.00 w auli parafialnej. Po otwarciu wystawy historycznej, od 10.15 do 12.45 i od 14.00 do 15.35, będą trwały wykłady i dyskusja dotyczące m. in. historii protestu, postaci ks. Chojnackiego, proboszcza w Bieżanowie, który przyjął głodujących pod parafialny dach represji wobec duchowieństwa.

O działaniach przeciw duchowieństwu będą mówili: prof. Filip Musiał i ks. prof. Józef Marecki. Ks. prof. Jacek Urban przedstawi zaś historię pomocy Kościoła krakowskiego dla represjonowanych.

Tego dnia w kościele odbędzie się o 17.00 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Wspólnota” z Morawicy. O 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji uczestników protestu sprzed 30 lat. Po jej zakończeniu przewidziano złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi oraz koncert bardów „Solidarności” - Andrzeja Kołakowskiego i Stanisława Markowskiego.

Drugi dzień konferencji zapowiada się równie ciekawie. Uczestnicy głodówki będą od 9.30 do 11.00, a następnie od 11.30 do 13.30 wspominali w auli parafialnej wydarzenia sprzed 30 lat.

Konferencja zakończy się o 14.00 wspólną modlitwą w kościele. Teksty modlitewne będą pochodziły z „Drogi Krzyżowej” odprawianej w 1985 r. przez głodujących.

Szczegółowy program na stronie: www.spach.org.pl

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy