Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Dotacje na spełnienie marzeń

Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi istnieje i wspiera krakowski Uniwersytet Papieski już od 25 lat.

- Wspieramy tych, których dobre pomysły i zapał do działania zasługują na docenienie - zapewniała podczas uroczystej jubileuszowej gali Monika Wiertek, wiceprezes zarządu fundacji.

Przejawia się to zarówno we wspomaganiu dużych inwestycji - takich jak biblioteka UPJPII na kampusie czy zakup największych w Krakowie organów, które służą studentom i pracownikom Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej - jak i w pomocy poszczególnym kołom naukowym.

- Dla kół naukowych Uniwersytetu Papieskiego Fundacja im. św. Królowej Jadwigi jest kluczowym partnerem wszystkich inicjatyw - opowiada Dawid Kaczmarczyk, absolwent papieskiej uczelni, a przez dwie kadencje prezes Dziennikarskiego Koła Naukowego. To właśnie dzięki pieniądzom fundacji pomysły studentów mogą być realizowane.

- W ciągu ostatnich czterech lat funkcjonowania Dziennikarskiego Koła Naukowego otrzymaliśmy na składane projekty 18 600 zł. Wyjazdy, publikacje, konkursy, spotkania, warsztaty to tylko niektóre z dofinansowanych inicjatyw. Inicjatyw, które niejednokrotnie pozwalały na spełnienie naszych marzeń - mówi D. Kaczmarczyk.

Fundatorami powstałej w 1990 roku instytucji byli kard. dr Franciszek Macharski (ówczesny metropolita krakowski i jednocześnie wielki kanclerz UPJPII) oraz bp prof. Wacław Świerzawski (ówczesny rektor uczelni).

Uroczyste obchody 25-lecia nieprzerwanej działalności fundacji odbyły się 19 lutego w Filharmonii Krakowskiej. W czwartkowy wieczór zaprezentowano tam film zrealizowany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej "Chopin. The Space Concert" w reżyserii Adama Ustynowicza z muzyką graną na żywo.

- We współczesnym świecie zadania uniwersytetu, zwłaszcza katolickiego, stają się coraz ważniejsze i pilniejsze. Odkrycia naukowe i techniczne prowadzą bowiem z jednej strony do ogromnego rozwoju gospodarki i przemysłu, jednak z drugiej stwarzają konieczność poszukiwania sensu i prawdy - przekonywał w czasie uroczystości ks. prof. Józef Stala, prorektor Uniwersytetu Papieskiego ds. potencjału naukowego i współpracy naukowej.

- W imieniu rektora i całej wspólnoty uniwersyteckiej wszystkim życzę entuzjazmu i niesłabnącej energii do podejmowania działań na rzecz naszej uczelni przez następne lata - mówił.

W uroczystości wzięli udział - oprócz osób związanych z Uniwersytetem Papieskim oraz Fundacją im. św. Królowej Jadwigi - także przedstawiciele władz oraz innych uczelni Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy