Pamiątki po żołnierzach niezłomnych można oglądać w krakowskim Muzeum Armii Krajowej. Wystawę zorganizowano w 70-lecie powstania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Część pamiątek zebrano w odpowiedzi na akcję „Odkrywamy Niezłomnych”.
Wystawa jest multimedialna. Fotografiom i pamiątkom związanym z działalnością WiN, któremu z czasem podporządkowało się wiele oddziałów partyzantki antykomunistycznej, towarzyszą filmowe wywiady z żołnierzami niezłomnymi m. in. kpt. Stanisławem Szuro, b. członkiem krakowskiej Ligi Walki z Bolszewizmem, więźniem politycznym z czasów PRL-u.
Ekspozycja była zapowiadana już od początku lutego, w nietypowy sposób. W kilku punktach miasta pojawiły się metalowe sylwetki żołnierzy z biało-czerwonymi opaskami.
- Chcieliśmy w ten sposób zasygnalizować, że żołnierze wyklęci byli wśród nas. Sylwetki były anonimowe, nie miały twarzy. Dopiero na wystawie pokazujemy, że każdy z „wyklętych” miał konkretną twarz uwiecznioną na fotografii i konkretny, często dramatyczny życiorys - powiedział P. Koziarz.
Wystawa zostanie uroczyście otwarta we wtorek 24 lutego o 17.00 w siedzibie Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” (ul. Wita Stwosza 12) i będzie czynna do 17 maja.
Można na niej zobaczyć m.in. portrety Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Józefa Batorego, Franciszka Błażeja, Mieczysława Kawalca, Karola Chmiela i Józefa Rzepki.
To członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, zamordowani 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim. Symboliczną datę 1 marca wybrano na coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Pomniki dwóch spośród żołnierzy niezłomnych - płk. Łukasza Cieplińskiego i mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” - zostaną odsłonięte 1 marca 2015 r. o 13.40 w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w krakowskim Parku im. Jordana.