Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Miliony na zabytki

3,5 miliona złotych z budżetu samorządu Małopolski zostanie przeznaczone na odnowę zabytków. Uchwałę w tej sprawie przyjął 23 lutego Sejmik Województwa Małopolskiego.

Samorząd wspomoże 129 prac konserwatorskich i remontowych w zabytkowych budowlach na terenie Małopolski. Wsparto zarówno renowację zabytków sakralnych jak i świeckich.

Prace konserwatorskie będą prowadzone m.in. w kaplicy Pojmania w Brodach przy Kalwarii Zebrzydowskiej, stanowiącej część Dróżek Kalwaryjskich. 20 tys. zł wesprze odbudowę klatek schodowych i odtworzenie drewnianych posadzek zniszczonych przez pożar w klasztorze bernardynów w Alwerni.

30 tys. zł przeznaczono na konserwację witraży oraz stolarki okien w kościele św. Marcina w Krzeszowicach, zbudowanym w latach 1832-1844 przez Potockich. Tyle samo otrzyma parafia w Płazie, na konserwację XVIII-wiecznego ołtarza Matki Bożej Pocieszenia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Na 30 tys. zł obliczono również wsparcie dla konserwacji malowideł w XVII-wiecznym kościele Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach.

Za 25 tys. zł zostanie wykonana okresowa impregnacja poszycia ścian i dachu XV-wiecznego kościoła Narodzenia NMP w Harklowej.

- W przypadku zabytkowych  świątyń drewnianych, trzeba metodami konserwatorskimi wciąż walczyć z niszczącym wpływem otoczenia: wilgocią, deszczem i śniegiem powodującymi zacieki - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

Podobna operacja impregnacyjna będzie przeprowadzona w XV-wiecznym drewnianym kościele Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim.

- Nasza świątynia jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malowidła wewnątrz świątyni są bardzo wrażliwe na wilgoć. Szkodzi im nie tylko wilgoć wchodząca do kościoła w trakcie deszczów, ale nawet chuchanie większej grupy pielgrzymów i turystów. Dlatego musimy z jednej strony w bardzo deszczowe dni powstrzymać się z udostępnianiem wnętrza świątyni, z drugiej zaś dbać o okresową impregnację drewnianego poszycia kościoła - mówi ks. Józef Milan, proboszcz z Dębna.

30 tys. zł przeznaczono na renowację elewacji XVIII-wiecznego pałacu Starzeńskich w Płazie, w którym mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej. 40 tys. zł pójdzie na I etap prac izolacyjnych zabezpieczających przed wilgocią pałac w Ryczowie w powiecie wadowickim. Zbudowany w latach 60. XIX w. przez Tytusa Drohojowskiego, należy obecnie do spadkobierców gen. Zygmunta Piaseckiego.

- Gen. Piasecki (1893-1954) był jedynym kawalerzystą polskim, który posiadał krzyże Virtuti Militari trzech klas: III, IV i V - mówi Adam Roliński, historyk kawalerii, wiceprezes fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie.

Jego odwaga wojskowa łączyła się z wszechstronnością wykształcenia (matematyka i rolnictwo), zamiłowaniami plastycznymi (malował, projektował tkaniny i ceramikę) i gospodarskimi.

„Łączył polot ułański i brawurę z chłodną determinacją i niezłomną wytrwałością w walce” - napisał o nim znający go dobrze  gen. Kazimierz Sosnkowski. Był ułanem Beliny w legionach, potem zaś dzielnym dowódcą 7. Pułku Ułanów Lubelskich w wojnie polsko-bolszewickiej.

- Na wojnę 1939 r. wyszedł jako dowódca Krakowskiej Brygady Kawalerii. Po pobycie w niewoli niemieckiej służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych. Zmarł w 1954 r. na emigracji - mówi Jan Michalski, mąż Marty Tarabuły, wnuczki Generała, który nabył majątek w Ryczowie w 1936 r.

25 tys. zł zostanie przeznaczone z kolei na odbudowę wschodniego skrzydła zamku w Dobczycach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy