Od poniedziałku 23 lutego przez trzy miesiące na linii tramwajowej nr 1, łączącej Wzgórza Krzesławickie w Nowej Hucie z Salwatorem testowany będzie tramwaj Tramino.
To niskopodłogowy pojazd o długości blisko 32 metrów, który może pomieścić w swym wnętrzu 204 pasażerów (ma 61 miejsc siedzących). Składa się z pięciu członów i posiada 6 drzwi.
Symbolicznym przejęciem testowanego tramwaju w Krakowie było naklejenie na jego przodzie charakterystycznego jamnika w krakusce. Dokonali tego wspólnie prezes MPK S.A. Rafał Świerczyński oraz przedstawiciel producenta Zbigniew Palenica.
Tramino odnacza się nowoczesnym designem zarówno na zewnątrz, jak i w środku pojazdu. Wnętrze jest klimatyzowane i oświetlone z wykorzystaniem technologii LED.
Jak podkreślił w czasie uroczystej inauguracji testów Rafał Świerczyński, tramwaj firmy Solaris jest także wyposażony w innowacyjny system gromadzenia energii. Na dachu pojazdu zamontowany jest Układ Odzysku Energii z systemem superkondesatorów. Dzięki nim pojazd może podczas hamowania gromadzić energię elektryczną. Jest ona następnie wykorzystywana przy przyspieszaniu.
Po odpowiedniej adaptacji układ superkondesatorów może być wykorzystywany dla zapewnienia autonomicznej jazdy tramwaju, bez konieczności pobierania energii z sieci trakcyjnej. Takie tramwaje można by było wykorzystywać w ruchu np. wokół Plant.
To niejedyny prototyp poruszający się po krakowskich torach. Od czerwca 2013 roku testowany jest tutaj także nowoczesny tramwaj produkowany przez firmę Newag S.A. z Nowego Sącza.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie ma bardzo ambitne związane ze swoim taborem. W miarę pozyskanych środków (w tym także z Unii Europejskiej) ma on być modernizowany, a system tramwajowy rozbudowywany
Jeszcze w tym roku do Krakowa dotrze 36 niskopodłogowych tramwajów, które dostarczy firma PESA S.A. z Bydgoszczy. Zastąpią one stopniowo wycofywane stare pojazdy nazywane "akwariami”, wyprodukowane w Chorzowie.